raymond080Raymond-Loewy (4)Raymond Loewy 5 Kasım 1893 tarihinde Fransa, Paris’te doğmuş Amerika’da ürettiği eserleri sayesinde Amerikalı tasarımcı olarak tanınmıştır. Endüstriyel tasarım alanındaki eserleriyle döneminin en güzel örneklerini ortaya koymuş oldukça başarılı bir tasarımcıdır. 56 yaşında Time dergisine kapak olacak kadar ünlenmiştir ve sonrasında yapmaya devam ettiği tasarımları ile bu şöhretini çok daha fazla arttırmıştır. Birçok ünlü marka logolarının tasarımı konusunda ramond Loewy’e güvenmiş ve o da bu güvenlerini boşa çıkarmamış. Endüstriyel tasarımın babası olarak kabul görmüştür ve bunun nedeni de birçok markaya ürettiği tasarımlarla bulunduğu yüzyıla damgasını vurmasıdır.

Raymond-Loewy (5)
Ramond Loewy tasarımlarının birçoğu günümüzde bile hala kullanılmaktadır, örneğin dizel lokomotif çekicileri. Ülkemizde sütçü kamyonları diye bildiğimiz metro hafif van tasarımı, inter traktörleri, döneminin boeing 307 iç dizaynı en önemli ve en üretken olduğu dönem tasarımlarıdır. En meşhur olduğu 40lı yaşlarında Pensilvanya Railroad için buharlı ve elektrikli lokomotifler tasarlamıştır ve teknoloji ilerledikçe ona uygun lokomotifler üretmeye devam etmiştir. Bu arada sürekli başka ürünler tasarlamaya da devam etmiş elbette.


Raymond-Loewy (1)Electrolux firması için tasarladığı beyaz eşyalar, özellikle buzdolapları döneminde oldukça fazla satılmış, en gözde tasarımcı olma yolunda adımlarını sağlamlaştırmıştır. Ünlü birçok firmanın logo tasarımını yapmıştır, bunlardan en bilineni lucky strike logosudur. 60lı yaşlarında artık iyice ustalaşan Loewy Studebaker Champion otomobillerini tasarladı ve tüm Amerika’nın sevgisini kazandı.

Raymond-Loewy (3)Diğer en iyi tasarımları Greyhounnd firmasına ait Scenicruiser, Studebaker, Commander otomobiller, coca cola şişeleri, Hilman Minx arabalar ve Sunbeam Alpine otomobiller, deniz motorları, Studebaker Avanti marka otomobil, TWA logosu, Exxon logosu, Shell logosu, NASA Skylab uzay istasyonu tasarımı, United States Postal Service kartal logosu, New York metrosu vagon tasarımlarıdır. Loewy 93 yaşında vefat edene kadar ara vermeden sürekli insanlığa faydalı olan tasarımlar yapmıştır.

Raymond-Loewy-LogolarRaymond-Loewy (2)