Sadeliğe Aşık bir Şövalye John Ive

john
27 Şubat 1967 yılında Londra’da (İngiltere) dünyaya gelmiştir. Eğitimini, Newcastle Politeknik Üniversitesinde Endüstriyel tasarım üzerine tamamladı. Öğrencilik yıllarında tasarladığı cep telefonları, günümüz telefonlarını aratmayacak kadar ince, sade ve şıktı. Son derece modern tasarımlar üzerine çalışan John Ive’in çizimleri sadece telefondan ibaret değildi. Teknolojik açıdan son derece gelişmiş saatler de tasarlıyordu. Eğitimini tamamladıktan sonra 1989 yılında Tangarine tasarım grubuna dahil oldu. Maliyeti yüksek ve üretimi zor olan tuvalet ve lavabo dizaynı ile yaptığı ilk çizim projesi başarısızlıkla sonuçlandı ve müşterisi tarafından beğenilmedi. Ancak tasarımyapmaktan vazgeçmedi hatta diş fırçası bile tasarladı. 1992 yılında Apple ailesine katılan John Ive, bugün teknoloji dünyasında bir tasarım devi olarak tanınıyor. Son derece sade ve şık olan Apple ürünlerinin yaratıcısı oldu. Sadeliğin simgesi olan beyaz rengi Apple
ile tanıştırdı. Hayatı boyunca yaptığı tüm tasarımların beyaz olduğu bilinmektedir. Gri renge olan sempatisi ile bilinen Steve Jobs, beyaz rengi beğenmemiş olmasına rağmen, değişik gölgelendirme yöntemi ile ortaya çıkan ay grisi rengini oldukça benimsemiştir. Ay grisi rengi bugün tüm Apple ürünlerinin vazgeçilmez rengi haline geldi. John Ive bu muhteşem tasarımları, son derece gizli ve sadece kendisine özel cam küp olarak adlandırdığı ofisinde gerçekleştiriyor. Ofisi de, dizaynlarına yansıdığı gibi oldukça sade. Bir masa, sandalye ve sade bir lambadan oluşan bu ofise, Apple üst düzey çalışanları bile özel izinle girebilmektedir. Ailesinin dahi odaya girmesi söz konusu değildir. Hatta tasarımlarını ailesine açıklaması yasaktır. Stüdyosunda bir aile fotoğrafı dahi yoktur. Tam olarak tasarımlarında neyin ilham verdiği bilinmese de, kendisi bu işte odaklanmanın çok önemli olduğunu dile getirmiştir. “Steve Jobs’ dan direkt olarak öğrendiğim en değerli şey odaklanmaktı” diyor John Ive. Bu özel ofiste Apple için muazzam ürünler tasarlarken, müzik dinlemeyi ihmal etmiyor. En sevdiği müziğin de Tekno müzik olduğunu dile getiriyor.

Jony-ive (5)

 

Apple’ın Tasarım Devi Artık bir Şövalye

John Ive, dünya çapındaki başarıları ve eşsiz tasarımları sayesinde, İngiliz kraliyet ailesi tarafından 2006’da “Kumandan” unvanı ile onurlandırılmıştı. 2011 yılında elde ettiği bu rütbe Birleşik krallık tarafından şövalye olarak yükseltildi. Artık Sir Jonathan Ive, şövalye unvanına sahip teknoloji sektörünün birçok ünlü ismi arasında yerini aldı.Jony-ive (1)Jony-ive (4)Jony-ive (2)
Jony-ive (3)