starck

Philippe Starck 1949 yılında Paris’te doğmuş ünlü mimar ve tasarımcıdır. Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı tasarımcılarından biri olmuştur. Birçok alanda çok büyük yeniliklere imza atmıştır. Özellikle iç tasarım ve diş fırçası tasarımlarında dünyanın en başarılı tasarımcısı olmuştur. Tasarımları bunlar ile sınırlı değil akla gelebilecek her türlü konut yapı tüketim malzemelerinde çığır açacak nitelikte yeniliklere imza atmıştır.

Üniversiteden mezun olur olmaz kendi tasarım firmasını kurmaya karar verdi. Bu onun çocukluk hayaliydi ve firması kısa bir süre içinde şişme nesneler alanında söz sahibi hele geldi. Starck’ın tasarımlarının diğer tasarımlardan en büyük farkı gösterişsiz olmalarına rağmen herkes tarafından çok fazla beğenilmeleridir. Bunda ürünlerinde kullandığı doğal malzemelerin etkisi oldukça fazladır.

Phillippe Starck’ın Eserleri:

Philippe Starck iç tasarım ve mimari alanlarında sayısız esere imza atmıştır. Bu eserler arasında öyle bazıları vardır ki tüm dünyaca ünlü ve kullanımları halen devam etmektedir. Bu eserlerin ülkemizdeki en çok bilineni hiç kuşkusuz yo projesidir. İstanbul un göbeğinde Beşiktaş’ta oluşturulan bu proje ülke gündemimizi de uzunca bir süre meşgul etmişti. Starck ın bilim dünyasına en büyük katkısı ise Microsoft ile anlaşarak ürettiği optik mouse tur. Bu mouse adeta bilgisayar sektöründe çığır açmıştır ve tüm dünyada kısa bir süre içinde satış rekorları kırmıştır.

Philippe Starck ın belki de tasarımlarından en çok zevk aldığı ürünler yatlardır. Yat tasarımı onun için bir tutkuydu ve zevkle birbirinden kaliteli yatların tasarımını yapıyordu.

Günümüzdeki en büyük tasarımı ise Meksika’da bulunan uzaya yolcu taşımak için kullanılacak uzay mekiği havalimanının tasarımıydı. Bu iş için o görevlendirildi. Philippe Starck tasarım ve mimari alanlarında dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmayı şimdiden başarmıştır.

tasarimakademi-PHİLLİPE STARCK (1) tasarimakademi-PHİLLİPE STARCK (2) tasarimakademi-PHİLLİPE STARCK (3) tasarimakademi-PHİLLİPE STARCK (4)