Çizim Tableti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çizim tableti veya diğer adıyla grafik tableti üzerinde birtakım grafiksel şekillerin çizilebildiği ve kopyalanabildiği tabletlere verilen isimdir. Bu tabletleri genellikle inşaat mühendisleri mimarlar ve bilgisayar programcıları kullanmaktadır. Bu tabletlerin yanında aynı zamanda bir adet de tablet kalemi bulunmaktadır.

tasarimakademi-girafiktableti

Bu kalem sayesinde çizimleri kusursuz ve hatasız bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Bu çizim tabletlerinin kullanıldığı bir diğer alan ise aylık veya yıllık raporların ve grafiklerin hazırlanmasıdır. Bütün şirketlerde yıl sonu raporları hazırlanır. Bu çizim tabletleri sayesinde bu raporlar en ince ayrıntılarına kadar hazırlanmakta ve görsel bir şekilde sunumları yapılmaktadır.

tasarimakademi-girafiktableti2

Peki, bu çizim tabletlerinin birbirlerinden farkı nedir? Bir çizim veya grafik tableti almaya karar verdiğimizde nelere dikkat etmeliyiz? Şimdi bu sorulara yanıt verelim.

tasarimakademi-girafiktableti3

ÇİZİM TABLETİ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER:

1- KALİTELİ MARKALAR TERCİH EDİLMELİDİR

Çizim tableti almaya karar verdiğinizde öncelikle alacağınız tabletin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde her ay tabletinizi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda kaliteli tabletler hem kullanış açısından hem de özellik açısından diğer tabletlere göre daha avantajlıdır.

2- İLLA GENİŞ EKRAN OLMASINA GEREK YOK

İnsanlar çizim tableti alırken genellikle geniş ekranlı olsun daha rahat çizim yaparım diye düşünüyorlar fakat öyle bir zorunluluk yok. Hem geniş ekranlı çizim tabletleri çok daha masraflı olmakta hem de çizim yaparken çok daha fazla kollarınızı hareket ettirmek zorunda kalmaktasınız. Durum böyle olunca da hata yapma olasılığınız artmaktadır. Bu nedenle orta boy ekranlar tercih edilmelidir.

3- KALEM VE TABLET ARASINDAKİ BASIN HASSASİYETİ

Kalem ile çizim tableti arasındaki basınç hassasiyeti uygun olmalıdır. Çizim kaleminin tabletin orijinal ürünü olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde çizim yaparken çok daha fazla hata yapabilirsiniz.

tasarimakademi-girafiktableti4