Otomobil Tasarladı, Üne Kavuştu – Murat Günak

TASARIM YAPTI, ÜNE KAVUŞTU!

9 Ağustos 1957 tarihinde İstanbul’da doğan Murat Günak, Türkiye’nin tanıtımına otomobil tasarımındaki çalışmalarıyla katkı sağlamış bir otomobil tasarımcısı olarak bilinmektedir. Babası askeri bir doktor olan Günak, 6 yaşında Almanya’ya taşınmış ve 2 yıl Almanya’da kaldıktan sonra İstanbul’a dönmüştür.

Ortaokulu İstanbul’da bitirdikten sonra öğrenimini yurt dışında bir sanat okulunun endüstriyel tasarım bölümünde devam ettiren ünlü otomobil tasarımcısı Günak, mezun olduktan sonra dünya çapında bilinen Peugeot, Mercedes ve Volkswagen gibi firmalarda çalışmıştır. Bir dönem Volkswagen firmasındaki başarılı performansının ardından Günak, tasarım bölümü başkanlığına yükselmiştir.

Murat-Gunak-PeugeotMercedes firmasında çalıştığı dönemlerde yaptığı tasarımlarla dikkat çeken Günak, 1994 yılında ise Peugeot ile el sıkışmış ve burada herkes tarafından bilinen modellere imza atmıştır. Günümüzde ülkemizde de halen kullanılmakta olan Peugeot 206, Murat Günak’ın en ünlü tasarımlarından biri olup, bu model efsanevi 205 model serisini yeniden eski günlerine döndürmeyi amaçlamıştır.

Volkswagen ile zirveye tırmanış:

Murat-Gunak (3)Son dönemlerde emisyon skandallarıyla dünya gündemine damga vuran Volkswagen’e geçerek kariyeri adına yeni bir sayfa açan tasarımcı, tasarım bölümü başkanlığı görevine getirilerek farklı modellerin üretilmesine katkı verdi. Kendisine duyulan güveni tüm markaların tasarım çalışmalarından sorumlu kişi olarak boşa çıkarmama düşüncesinde olan Günak, dünya otomotiv devlerini peşinden sürükleyen biri haline gelmiştir. Öte yandan Günak’ın, VW’de üst düzey yöneticilerle çeşitli problemler yaşadığı ve bu sebeple buradaki kariyerinin sona erdiği iddia edilmiştir.
Murat-Gunak (5)

Yeni projesi Mia bekleneni veremedi

Otomobil teknolojisinde güzellik, teknik ve sempatiyi ön plana çıkarmak isteyen Günak’ın çevre dostu otomobil tasarlamadığı kendisine yöneltilebilecek eleştirilerden biri olarak biliniyor. Ayrıca, kızının adını verdiği Mia adlı elektrikli otomobil tasarımı istediği rakamlara ulaşamamıştır. Tanıtım konusunda uzman olan Murat Günak’ın Mia’yı iyi pazarlayamadığı için hayal kırıklığı yaşadığı belirtiliyor.Murat-Gunak (2)