Peter Behrens – Dünya’nın İlk Büyük Endüstriyel Tasarımcısı

peter-behrens

RÖNESANS İNSANI, TASARIM UZMANI!

14 Nisan 1868 tarihinde Almanya’da doğan Peter Behrens, Dünya tarihinde ilk büyük endüstriyel tasarımcı ve kurumsal kimlikle özdeşleşmiş kişi olarak bilinir. Endüstrinin gelişmesinde tasarımın büyük bir rol oynadığını düşünen Behrens, 1907 yılında AEG için yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmiştir.

tasarimakademi-peterbahrens2

Endüstri tasarımının dışında grafik tasarımı ve mimarlık alanlarında da çalışmalar yapan Behrens, ilk kurumsal kimlik tasarımı programını hazırlayan ve gerçekleştiren kişi kabul edilmektedir.

19. yüzyılda ortaya çıkan felsefi tavra yeni nesnelcilik adı verilmiştir. Behrens’in, AEG için hazırladığı soba, saat ve çaydanlık gibi endüstriyel alandaki tasarımları sadece bir yapıyla gerçekleştirmesinin sebebi ise güzelliğin işlevini yaratmasına inanması olarak açıklanır.

Öte yandan mimari dalda 1909 yılında tasarım yaparak dikkat çeken Behrens, cam perde duvarlı türbin fabrikası kompleksi ile bu alanda önemli bir proje imza atmıştır. Behrens, klasik sanatları tüm görsel sanatlar ve tasarım için kaynak yaratmak üzere mercek altına almış, incelemiştir.

tasarimakademi-peterbahrens

Kendine özgü tasarımlar oluşturdu:

Behrens’in grafik tasarım konusundaki çalışmaları, amblem, broşür, kataloglar, basın ilanları, afişler, ambalajlar, kırtasiye malzemeleri ve tipografi konuları kapsamaktadır. Örnek olarak; AEG için yapılan çalışmada, ünlü bal peteği biç19imini hazırladığı amblemden, harf karakteri ve çeşitli düzenlemelerle birlikte kullanmış ve görsel kimlikte bütünlüğü sağlamıştır.

Profesör Peter Behrens aynı zamanda bir Rönesans insanı olarak da tanımlanmaktadır. Üretilen her yeni ürün tasarımında, çok eskiye dayanan bilgi birikimi ve deneyimler temelinde hareket edildiği düşünüldüğünde, Behrens’in çalışmaları kendine özgü olmasıyla dikkat çekmiştir.

Kurumsal kimliğin gelişmesi ve fonksiyonel nesnelerin günümüzdeki biçimi Behrens’in yaratıcılığında gizlidir. Endüstriyel tasarımın gelişmesi ve söz konusu tasarımı gerçekleştiren ilk kişi olması sebebiyle Behrens, kurumsal kimliğin manevi babası olarak kayıtlara geçmiştir.

Peter Behrens, 27 Şubat 1940 yılında hayatını kaybetmiştir.