New York Beşlilerinden Michael Graves

michael-graves

Michael Graves, 9 Temmuz 1934 tarihinde, İndiana, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Ölümü 12 Mart 2015 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde 80 yaşındayken gerçekleşti. Kendisi Amerikalı bir mimar ve aynı zamanda mobilya tasarımcısıdır. Michael Graves, New York Beşlisi, yani New York’un beş önemli mimarının belirlendiği bu beşlinin içinde yer almıştır. Graves postmodernist bir mimar ve tasarımcıdır.

tasarimakademi-michaelgraves1

Michael Graves, doğup büyüdüğü İndianapolis, İndiana’da, Broad Ripple Lisesi’nde eğitim gördü ve diplomasını 1952 senesinde aldı. Harvard üniversitesinde mastırını yapan Graves, 1960 senesinde Roma Ödülü’nü kazandı ve Gelecek iki yılını Roma Amerikan Akademisi’nde geçirdi. Portlan Binasıi Denver Halk Kütüphanesi gibi yapıların mimarlığını yaptı. Walt Disney Dünyası’ndaki otel ve pek çok yapıların mimarlığını üstlendi. Peter Eisenman, John Hejduk gibi ünlü mimarların isimlerinin bulunduğu New York Beşlisi’ne adını yazdırdı.

tasarimakademi-michaelgraves

Kuş Figürlü Çaydanlık:

Ev eşyaları için yaptığı tasarımlar, bir İtalyan firması için tasarladığı, ucunda bir kuş figürü bulunan çaydanlıkla başladı. Bu çaydanlık İtalyan şirketinin tüm tarihi boyunca en çok satan ürünü oldu.

tasarimakademi-michaelgraves2

2000 yılında Washington’da bulunan, Washington Monument yapısının restorasyonu için bir iskele tasarladı. İskelenin en önemli özelliği ise paslanmaz oluşuydu.

Michael Graves, felçli olduktan sonra tekerlekli sandalye ile yaşamını devam ettirmeye başladı. Tekerlekli sandalye tasarımcıyı, isteksizce de olsa bir sağlık uzmanına dönüştürdü. Bu talihsiz olay Michael Graves’i tekerlekli sandalyelerin tasarımına odaklanmaya itti. Bununla birlikte Michael Graves, hastanelerde kullanılan eşyalara, mobilyalara, engelliler için kullanılan araçlara ve bunların tasarımları için çalışmalara başlamıştı.

Tasarımcı ve mimar Michael Grave, Amerika Mimarlar Enstitüsü’nde, 2001 yılında altın madalya ödülü aldı. 1999 senesinde ise Ulusal Sanat Madalyaları ödülünü kazandı. 22 Kasım 2014 tarihinde Graves adına New York Mimarlar Ligi bir sempozyum düzenledi.