Murat Güler – Sürüş Estetiğinin Mimarı Türk Tasarımcı

Sürüş Estetiğinin Mimarı Murat GÜLER

Murat Güler 1971 yılında Almanya’da, buraya çalışmak için gelmiş bir ailede dünyaya gelmiş, tasarladığı otomobiller sayesinde ününü kısa sürede tüm Dünya’ya duyurabilmiş, başarılı bir tasarımcıdır. Küçük yaşlardan itibaren otomobillere aşırı ilgi duymasında, babasının Ford firmasında marangoz olarak görev yapmasının payı oldukça büyük.

tasarimakademi-muratgüler2

Murat Güler’in otomobil tasarımı tutkusu lise ve ortaokul dönemlerinde sürekli olarak çizdiği araba resimleri ile daha da ateşlenmiş ve bunun mesleğini yapmaya karar vermiş. Bu karardan sonraki aldığı eğitimler sanat, tasarım üzerine oldu ve İsviçre’de bulunan Art Center College Of Design’dan başarıyla mezun olduktan sonra 1996 yılında Volkswagen ve Mercedes gibi araba firması devleriyle çalıştı ancak en güzel araba tasarımlarını, bu firmalardan ayrıldıktan sonra 1999 yılında geldiği Ford firmasında yaptı diyebiliriz.

tasarimakademi-muratgüler3
Ford Mondeo

Murat Güler Ford’da 1999 yılından bu yana oldukça başarılı işler ortaya koydu, tasarladığı arabaların piyasaya sürüldükten sonraki satış oranları bunu kanıtlar nitelikte. Ford firmasıyla çalışmaya başladığı ilk yıl tasarladığı Focus modeli en çok satılan arabalar listesinde üst sıralara yerleşti ve sonrasında firmanın güvenini kazanan Murat Güler’den sonraki yıllarda Mondeo, Kuga modellerinin tasarımlarını yapması istendi ve bunlarda da satış rekorları kırıldı. Bunların yanında diğer birçok modelin tasarımında da görev aldı, hatta iş arkadaşlarıyla beraber tasarladıkları 2007 model Ford S-Max, Avrupa’nın en iyi otomobili seçildi.

tasarimakademi-muratgüler4
Ford S-Max

Çizgileriyle harikalar yaratan Murat Güler en iyi tasarımlarından olan Focus’u tasarlarken kaliteyi başarıyla somutlaştırmış ve bunu ustalıkla modelin çizgilerine yansıtabilmiş. Böylelikle Ford ilk tasarlamaya başladığı andan itibaren tüm Focus modellerinin tasarımında Murat Güler’e güvendi ve hep beraber büyük başarılar gerçekleştirdiler. Yine satış rekorları kıran bir başka Ford modeli 2012 Mondeo’ da Murat Güler imzalı. İlerleyen zamanlardaki en büyük isteğinin bir Türk otomobili tasarlamak olduğunu sürekli dile getiren ünlü tasarımcı, alanında çok daha büyü çok daha başarılı işler yapacak gibi görünüyor.

Diğer bir Türk Otomobil Tasarımcısı ise Murat Günak.