Michael Thonet – Son Ahşap Bükücü

Michael Thonet
Michael Thoneşap

Micheal Thonet 2 Temmuz 1796 yılında doğmuş Avusturya’lı çok ünlü bir mobilya tasarımcısıdır. 19. yüzyılda kullandığı değişik bir teknikle ürettiği sandalyeleri günümüzde hala kullanılmakta, hala Michael Thonet adı altında üretimi ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok yerde üretilmektedir.

Ahşabı bükme tekniğini bulmuştur ve bu yöntem mobilya tasarımına yepyeni bir bakış açısı, yepyeni bir düzenleme getirmiştir. Thonet kayın ağacının su buharı ile yumuşamasını kullanmış, ahşabı bu şekilde bükerek, çivi vs. kullanmadan değişik formlarda iskemleler, oturaklar tasarlamış ve ünü oldukça kısa bir süre içinde her yere, hatta tüm Dünya’ya yayılmıştır. 150 yıldır ününden hiçbir şey kaybetmemiş olan Thonet sandalyeleri günümüzün en çok tercih edilen mobilya klasikleri arasında.

Thonet Series
Thonet Series

Thonet tasarımlarında sadelik, estetik, mümkün olduğunca az malzeme, kullanışlılık, fonksiyonellik ilkelerini kullanmış ve bu sayede başarıya ulaşmıştır. Tasarımları birçok ödüle layık görülmüştür ve bu durum hala da devam etmektedir. Sanatın, ekonomiklik ve lüks ile harmanlandığını görürlür Thonet tasarımlarında. Michael Thınet’in kurduğu firması iki büyük savaşı, 1. ve 2. Dünya savaşlarını atlatmış, onca zorluklara rağmen varlığını devam ettirebilmiştir bu da tasarımlarının muhteşemliğini ve kullanışlılığını ortaya koymaktadır. Sanatın her döneme, herkese hitap etmesi gerektiğini benimseyen Thonet ortaya çıkardığı ürünlerle bunun en güzel örneğini vermiştir.

Thonet Series
Thonet Series

Ürettiği mobilyalar eskidikçe daha da değerleniyor, antika olarak satılıyor bu da Thonet’in başarısının başka bir kanıtı. Thonet chair no 14 ismi verilen sandalyeleri günümüze kadar neredeyse 200 milyon adet satmayı başarabilmiştir. Thonet’in tasarladığı sandalyelerde sadece ahşap bükülerek kullanıldığı için oldukça hafiftir. Bu yönden de çok kullanışlıdır ve bu hafifliği sayesinde taklitlerinden kolayca ayrılabilmektedir. Zaman içinde Thonet firması Bauhaus’tan etkilenerek çelik borular ile de tasarımlar yapmışlardır ancak bükme tekniği ile yapılan sandalyeler efsaneleşmiştir.