Modernizm’in İlk Ustalarından Marcel Breuer

IŞIK, GÖLGE UYUMLU TASARIMIN MİMARI

Marcel Breuer 21 Mayıs 1902 tarihinde Macaristan’ın Pecs kentinde dünyaya gelmiştir. 20. yy mimarisine önemli katkıları olmuş olan tasarımcı, özellikle güçlü estetik anlayışı ile ön plana çıkmıştır. Resim konusunda doğuştan gelen bir yeteneğe sahipti ve meslek olarak da sanatla uğraşmak istediği için Almanya’da Bauhaus tasarım okulunda eğitim aldı.

Sanat dalındaki başarılarını bu okulda da sürdürerek mezun oldu ve sonrasında mobilya öğretmenliği, serbest mimarlık ve tasarımcılık yaptı. İngiltere’ye yerleşene kadar bu işlerle uğraşan Marcel Breuer 1937 yılında Amerika’ya yerleşti ve en büyük başarılarını bu ülkede kazandı. New York’taki mimarlık ofisinde ışığı, gölgeyi kullanarak betona çok farklı bir şekilde yaklaşarak yeni bir estetik akım geliştirdi. Tasarımlarında sürekli yenilik ve özgün tasarım anlayışını esas alarak ortaya eşsiz ürünler çıkardı ve dünyaca ünlü bir tasarımcı olmasının en önemli nedeni de bu.

tasarimakademi-wassilychair

Efsaneleşmiş “wassilly” sandalye tasarımı Marcel Breuer’e aittir. Tasarımları bulunduğu döneme damgasını vurmuş ve günümüzde de hala önemini yitirmemiştir, örneğin S biçimli iskemleler gibi. 1930’lu yıllarda alüminyum ve ahşap ile birçok ürün tasarımı yapıp, sonrasında Amerika’ya yerleşip mimarlık üzerine yoğunlaştı ve döneminin en gösterişli, en estetik, güzel modernist anlayışın en önemli eserleri sayılacak konutlarını yaptı.

tasarimakademi-wassilychair2

Yapıtlarından günümüzde de önemini hala sürdüren birkaçından bahsedecek olursak; Massachusetts’deki Hargerty evi, Breuer evi, Griece evi, New York’daki Hunter kolej kütüphanesi, Whitney Amerikan sanat müzesi, Office binası, New York Üniversitesi yatakhanesi ve diğer şehirlerde bulunan Llitcfield lisesi, Paris UNESCO genel merkezi binası, Fransa IBM araştırma merkezi, New England Merchant bankası, Flain Ski resort, Roxbury Lisesi, Paris’deki Avustralya elçilik binası, St. john’s kilisesi MArcel Breuer’in tasarladığı muhteşem binalardan sadece bir kısmı.

tasarimakademi-marcelbreuer

Marcel Breuer 1981 yılında New York’da vefat edene kadar insanlığa faydalı ve kullanışlı, fonksiyonel, estetik kaygılı ürünler ortaya çıkarmak için uğraşmıştır.

tasarimakademi-marcelbreuer2