Dünya’nın İlk Spor Otomobil Tasarımcısı Ferdinand Porsche

FERDİNAND PORSCHE KİMDİR?

Ferdinand Porsche 1875 Avusturya doğumlu
alman otomotiv mühendisidir. 1916 yılında Daimler Motoren Gesellschaft’ın Avusturya’daki fabrikasında genel müdürlük unvanına getirildi. Uzun süre burada kaldıktan sonra Stuttgart’taki merkeze geçti ve orda görev almaya başladı. Daha sonra bu işten ayrılarak her zaman hayalini kurduğu yarış arabalarını tasarlamak için kendi şirketini kurdu.tasarimakademi-porsche

İkinci dünya savaşının patlak vermesi ile beraber Hitler tarafından yakın markaja alınmıştır. Hitler onu tüm araçların sorumlusu haline getirdi. Ve başta Tiger tankı olmak üzere savaştaki Alman ordusunun tüm araçlarını o tasarladı. 1937 Hitler tarafından Alman ulusal ödülü kendisine verilmiştir. İkinci dünya savaşından sonra Fransa’da kısa süre hapis yatmıştır. Bu süre zarfında kurduğu şirket Porsche marka otomobiller üretmeye başladı. Porsche her zaman hayalini kurduğu kendi adını taşıyan şirketi kurduktan sonra akciğer kanserine yakalandı ve kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.

FERDİNANT PORCHE ESERLERİ:

Porsche dünyanın ilk spor otomobilini üretmiştir. 1900 yılında Paris fuarında kendi buluşu olan dingillerindeki elektrik motorlarıyla çalışan otomobili sergilemiştir. Porsche’nin en büyük tasarımları ise hiç kuşkusuz tamamı kendi üretimi olan orijinal Volkswagen beetle ve ikinci dünya savaşındaki ünlü Alman tankları tiger 1 tiger 2 ve elephant tanklarının da tasarımlarında katkı yapmıştır. Hitler her zaman hayalini kurduğu milli bir otomobil yapımı için bizzat Porsche’yi görevlendirmiştir.

tasarimakademi-porsche2

Hitler’in otomobilden beklentileri şunlardı: saatte en az 100 km hız, min 4 5 kişilik koltuk sayısı, 100 kilometrede max 8 litre benzin tüketecek, 4 silindir boxer motorlu, 22 beygir güçlü ve 984 cc hacimli bir otomobil olmalıydı. Porsche sonunda Hitler’in tam da istediği Volkswagen marka otomobili üretmeyi başarmıştır.

tasarimakademi-porsche3