İnsan yaşamı mekanların çeşitliliği içinde geçmelidir. Yapılış amacına uygun olmalıdır. Mekanlar kullanıcısına konfor düzeyini temin etmelidir. Mekanlarda ısı, ses, koku, içi açan renkler gibi etmenler ve donatı öğeleri olmalıdır. Ceviz ağacından yapılan mobilya göze hitap etmelidir.

Mobilya-Ceviz (3)Ceviz ağacı çok esnek ve sağlam bir ağaç olarak bilinmelidir. Dolaysıyla suyu fazlasıyla
sever.
Mobilya da ceviz ağacı seçilmesinin nedeni uzun ömürlü ve dayanıklı olmasıdır. Aynı zamanda pahalıdır. Ceviz ağacından yapılan mobilyalar poliüretan vernik ile korunmalıdır. Ayrıca koruyucu cila uygulanması uzun ömürlü olmasında çok büyük bir etkendir. Ceviz
mobilyalarına sert cisimler kolaylıkla zarar verebilir. Temizlik itinalı olmalıdır.

Mobilya-Ceviz (4)Üstün nitelikli ve estetik yönünden çok değerli bir ağaçtır. Oymalı ve tornalı işlerde başarılı sonuç verdiği bilinmektedir. Mobilya dışında müzik aleti ve model yapımında da kullanılır. Masif kaplama olarak satılır. Mobilyalar insanların yaşamlarında rahat etmesi, huzur vermesi için düşünülmüştür. Mobilyalar kullanıcıların istediğine göre farklı ağaçlardan yapılır. Ceviz ağacı, diğer kullanılan ağaç türlerinden daha asil, daha pahalı, daha dayanıklı, daha uzun ömürlü olması dolaysıyla tercih edilir. Tabi bu tercihte biraz da maddi durumun iyi olması gerekmektedir.

Mobilya-Ceviz (2)Mobilyada kullanılan ağaç türlerinin önemi b
üyüktür. Maddi duruma göre çeşitli ağaç türleri tercih edilebilmektedir.
En kaliteli mobilya en kaliteli ağaçtan yapılır. Ağaç türü ne kadar iyiyse sağlamlık, dayanıklılık ve uzun ömürlü olması da o nispette iyi olacaktır. Hiç modası geçmemiş, halen kullanılabilirliğini koruyan, dekorasyonda verdiği sıcaklık, özel havası her zaman tercih edilmesini vesile kılmıştır. Yani mobilyada kalite arıyorsanız gürgen ve ıhlamur ağaçları tercih edilmelidir.

Mobilya-Ceviz (1)
Dayanıklı, sağlam, uzun ömürlü olması istenirse ceviz ağacı tercih edilmelidir.
 Ham maddesi maliyeti yüksek oluşu, yapımları incelik, titizlik ve ustalık istemesinden dolayı ucuz olmasını beklemek hayal olur.  Sonuç olarak Ceviz ağacından yapılmış mobilya, her duruma uyum sağlayan, ferah, mutluluk veren, modernize edilmiş bir hayatın olmazsa olmazlarıdır.
Mobilya-Ceviz (5)Fotoğraflar Pinterest’ten konu ile alakalı olarak toplanmıştır.