Londra’nın İlk Elektrikli Siyah Taksisi

Londra’nın sokaklarında çalışmak üzere onaylanan ‘sıfır emisyonlu’ siyah elektrikli taksi, şehrin ünlü dizel yakıtlı kabinlerinin yerini alabilir.

Londra’nın hava kalitesi hedefine ulaşması için tasarlanıp geliştirilen bu Metrocab’ler (Metro taksiler) elektrik enerjisi ile çalışmakta ve Londra taksilerine kıyasla %75 daha az karbondioksit salınımı yapmaktadır.

Londra-Taksi (8)Londra için ulaşım; araçların çalışma koşullarını test etmek için davet edilen sürücülerin 1 yıl süren denemeleri sonrasında, Metrocab’lerin Londra sokaklarında çalıştırılması için lisans verildi.

  • “Metrocab son aylarda sayısız övgü ve alkış aldı”, diyen Metrocab başkanı Charles Masefiled “Şu anda resmi olarak, bu Londra’nın lisanslı ilk elektrikli taksisi ve bu gerçekten dünyada bir ilk’’ diye belirtti.
  • Londra’nın siyah taksilerinden stili ile de ayrılan Metrocab, uzatılmış bir şasi ve çatı hattı ile ekstra iç mekan sağlarken, panoramik çatısı sayesinde kentin kesintisiz manzarasını sunuyor.
  • Dokunmatik renkli ekran, USB şarj prizi, mod aydınlatması ve dijital eğlence sistemi ile donatılmış sessiz bir araç olan Metrocab, geçen sene test sürüşü yapan Londra belediye başkanı Mayor Boris tarafından “taksilerin Rolls-Royse’u” olarak nitelendirildi.
  • Surrey merkezli Frazer-Nash Araştırma ve Ecotive tarafından geliştirilen Metrocab, “Menzil-Genişletici” olarak adlandırılan ve aracın pil takımını şarj etmek için kullanılan bir jeneratörle birlikte, iki elektrikli motor ve küçük bir benzinli motora sahip.
  • Ayrıca herhangi bir ana şebeke noktasından şarj edilebilme imkanı ile daha fazla emisyonu ortadan kaldırmakta ve kullanıcının maliyetlerini azaltmaktadır.
  • Metrocab kapsamlı testlerde galon başına 98 mil sağlaması nedeniyle, tipik Londra taksilerinden üç kat daha verimlidir ve 7 kişinin yolculuk yapmasına imkan verir.
  • Menzil Genişletilmiş Elektrikli (REE) Metrocab kullanan ilk taksi şoförü olan Preston Morris, “Metrocab’in başkentte çalışmak için lisans alması ben ve tüm taksiciler için harika bir haber” dedi.
  • “Yakıt sebebiyle önemli ölçüde nakit tasarrufu sağlıyor, sürüş ve konfor göze çarpıyor ve ilk müşterilerim onu kullanmaktan heyecan duydu” diye ekledi.
  • Geçen yıl otomobil markası Nissan siyah taksi gibi ‘kolay tanınabilmesi’ için değiştirilmiş tartışmalı bir tasarıma sahip olan, bir Londra taksisini tanıttı.

Londra-Taksi (7)Londra-Taksi (6)Londra-Taksi (1)

Londra-Taksi (2)

Londra-Taksi (3)

Londra-Taksi (4)

Londra-Taksi (5)

Kaynak: Deezen