Metal Malzemeler – Alüminyum

Metal Malzemeler - Alüminyum

 

Alüminyum

 

Alüminyum hem saf halde, hem de karışım halde kullanılan; yumuşak, ve hafif bir metal olup mat gümüşümsü renge sahiptir. Renk olarak çeliğe benzese de hafifliği ile ayırt edilebilir. Saf alüminiyum yumuşak ve kopmalara meyilli yapısıyla düşük mukavemetli bir malzeme olsa da; alaşımları yüksek mukavemete sahip olabilir. Bu özellikleriyle uçak ve otomotiv sanayinde kullanılan vazgeçilmez malzemelerdendir.

Alüminyum ; korozyona oldukça dayanıklı bir malzeme olmakla birlikte, elektriği demirden ve çelikten iyi, bakırdan daha az iletir. Kolay soğuyan ve ısıyı emen bir metal türüdür. Malzemenin  yoğunluğu çelik ve bakır gibi metallerin neredeyse 1/3’ü kadardır. Kolaylıkla dövülebilir, makinede işlenebilir ve dökülebilir.  İşlemesinin kolalığı nedeniyle; ekstrüzyon yöntemiyle gelişmiş profil detayları kolay edilebilir, bu durum malzemenin kullanım olarak talebini arttıran bir etmendir.

Piyasada plaka, rulo saç, çubuk,tel ve çok çeşitli profiller halinde yarı mamul olarak bulunur. Ucuz maliyeti ve ekstrüzyon kalıbının kolay üretilmesi etkenleri ile birlikte seri üretimde sıklıkla kullanılır.

 

Kullanıldığı yerler;

Soğutucu yapımı

Spot ışıklar

Kapı,Pencere

Mutfak araç ve gereçleri

Uçak/Otomotiv/Bisiklet

Yapı sektörü

 

Metal Malzemeler - AlüminyumMetal Malzemeler - AlüminyumMetal Malzemeler - Alüminyum  Metal Malzemeler - Alüminyum

 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Al%C3%BCminyum

http://www.evdeteknik.com/metaller.html