Haftalık Tasarım İlham Kaynağı #6

Tasarımsal’da sunduğumuz haftalık tasarım ilham kaynakları artık Tasarım Akademi içerisinde devam edecektir.

İyi Okumalar.

Sizin için seçtiklerimiz;

Tasarım yaparken ilham her yerden gelebilir, her gün yaptığınız bir aktivite bile o gün size farklı şeyler çağrıştırabilir. Timo Niskanen bir gün köpeğini gezdirirken gördüğü mini golf kursundaki sahadan esinlenerek aklına gelen bu formu LOOP adlı bir masa lambasına uygulamış.

Loop

James White adlı tasarımcının yaptığı bu illüstrasyon çalışmaları bilim kurgu manzaralarına ve soyutlanmış görsellere güzel birer örnek.

2a6dbc34115744.56c49a23cccce

Nissan arabalarında kullandığı akıllı park asistanı teknolojisini ofislerindeki sandalyelerine uyguladılar, tek bir alkış ile sandalyeler tavana monte edilmiş kamera ve Wi-Fi sistemi sayesinde masalara düzenli bir şekilde yerleşiyorlar.

Yu Zhuang’ın yaptığı ‘The Weather Cube’ bize hava durumunu okumamızı tamamen farklı bir yoldan gösteriyor. Akıllı telefonunuzdan, gazeteden veya televizyondan öğrenmek yerine bu küp sayesinde dışarıdaki havanın durumunu öğrenebiliyoruz. İçindeki suyun hal değiştirmesiyle o günkü hava durumu hakkında bilgilendiriliyoruz .Ayrıca saat ve sıcaklık bilgisi vermesi de basit ama başarılı bir detay.wc_01

Kelly Rene Jelinek hayvan kafalarını ve vücutlarını döşemeler için kullanılan kumaş parçalarını kullanarak yapmış.Sanatçı hayvan postlarının doldururken kullanılan teknik ile yapmış. Sonuç doğa dostu ve modern objeler.

fauxtaxiderny1-900x703

Türk tasarım firması Hidromek Tasarım Stüdyosu’nun yaptığı bu traktör tasarımı mühendislik ve tasarımın birlikte ortaya çıkardığı başarılı bir örnek. Konsept bir tasarım olmasına rağmen bu seviyedeki detaylar onu normal konsept olmaktan çıkartıyor.  Her detayına kadar düşünülmüş bu konsept tasarım kesinlikle ülkemiz gelişimi için ve gelecekte gelebileceği yerler için güzel bir örnek.

Tasarımcıları: Serdar Soyal, Nurullah Taşkıran, Hamza Cihan GUL, Hakan Telışık, Murat Yelken and Berk Kaplan.hidromek_vehicle_1