Profesyonel Gözükecek Portfolyo Hazırlamak için 30 Öneri

Fiziksel ve aktif portföyler, kariyerinizin kartı olacak. Hayalinde ki işi nasıl kazanabilirsin ve nasıl yapabilirsin. İşte hepsi burada.

Portföyünü geliştirmek için ne kadar zaman harcıyorsun? Dürüst ol,  vitrininde sunduğun en iyi şey ne? Bugün, fiziksel ve ya dijital tasarımı nasıl mükemmel bir şekilde oluşturabileceğini oku ve keşfet!

İşinizi çekici, profesyonel, erişilebilir ve en iyi şekilde sunmak kariyerinizden daha önemlidir. Eğer Creative Blog’u incelediysen senin için en uygun tasarımları bulabilirsin. Bu makalede para kazanmak için tasarım dışında, görsel bir şekilde bilgi, en iyi ipuçları ve yaratıcılıkla çekilmiş portföyler hakkında konuştuk.  İpuçlarını, fiziksel ve aktif portföyler olarak ikiye ayırdık.

Öyleyse, fiziksel portföyler ile başlayalım…

 

Fiziksel Portfolyo

Portfolyo TasarımFarklı işler için farklı portföy tasarımlarına kurallar koyamazsınız, fiziksel tasarım portföyü tek seferlik bir üretimdir, yani sadece uygulayacağın iş için uygun hale getirilmiştir. Diğer taraftan zaman sabitleri ile şirketin farklı şekillerde işini ve ya çoklu portfolyo tasarımlarını oluşturamazsın, bunun bir sebebi yok.

 

1.Düşünce özgürlüğünü işinle bütünleştir.

Portföy tasarımına dâhil edilmiş kaç tane örnek verebilir misiniz? Bu hileli bir soru, fakat bu soruya yönelirsen fiziksel alanda yaklaşık 20 sayfalık ve Inter aktif alan içinde de yaklaşık 30 sayfalık klasör ile karşılaşırsınız. Uygulamalarınızda da işinizle birlikte sık aralıklarla sağlıklı görüntü gösterebiliyor olmanız gerekmekte. Bu yüzden, birçok örneği seçerek tek bir projede ayrı ayrı görüntüler oluşturduğunuza emin olmalısınız.

2.Özelleştirilmiş örneklerini dahil et

port2

Portföy tasarımın sadece çalışmana uygun, tam zamanlı pozisyonda ki örneklerinizi kapsasın.

Mesela, yaratıcı direktör pozisyonunda birçok sanata dahil olamazsın, hiç biri için değilse bile bir iş için konu ile alakasız şeyleri takip etmek, ispat etmek ve karakter analizini bir arada yapamazsın.

3.İşiniz için kaynak sağlamak

Ressamlar ve tasarımcılar sadece kendi sanatları için değil, aynı zamanda yaratıcı ve açık bir şekilde yorumlayabilmek için de çalışırlar. Eğer sanatını kaynağının dışında sağlıyorsanız bunu yargılamak mümkündür. Nasıl ve neden yaptığın hakkında konuşurken,  notlarınızın ve ek açıklamalarınızın olduğundan emin olun. Her portföy tasarımı için, ne gibi sorular sorulabileceğini açık bir şekilde örneklendirip nasıl başarılı olarak tamamlayacağınızı gösterin.

4.Alanın Olmayan İşi Kabul Etmek

port3

Tasarım portföyün, sadece istediğin, düşündüğün şekilde var olan çalışmaları içermesi gerektiği anlamına gelmez elbette. Sürekli yapılan çalışmalar ve serbest çalışmalar için tavsiye edilmiştir -özellikle ressamlar için –projeler, bir süre sonra muhakkak kendiliğinden kabul edilebilir duruma gelirler.

5. Düzenli bahar temizliği

Seni cezp etmeyen, eski, artık dikkatini çekmeyen ve işinle alakasız olarak biriktirdiğin örnek tasarımlarını dikkatlice ayır ve temizle. Ve bu durum kaçınılmaz bir hal alana kadar bırakmayın.  Örnek tasarımlarına da aynı alakayı ve özeni göstermelisin. Eğer Saatchi, sunumlarına aynı özeni ve dikkati göstermeseydi tasarım direktörü olup olamayacağını bilemezdik.

6.Olayları çalışmalarınla bütünleştir

Portföy tasarımlarınızı sadece basit bir sanat tasarımı olarak düşünmeyin. Yeteneğiniz ile nasıl profesyönelleştiğini göstermek için, çalışmalarla ve önerilerle uzun bir proje yoluna gidin. Daha önce ki müşteri ve ya çalışanların tavsiyelerine danışıp, o bilgileri projelerinizde uygulayın.

7.Geçmiş adımlarını kontrol et

port4

Geçmiş çalışmalarına bakarken ayrıntılı ve farklı bir şekilde, başka gözle bakmayı dene. Deneyimli işverenlerin, proje yönetirlerinin ve acentelerin tasarım portföylerini CVler ile eşleştirerek, güçlü ve zayıf noktalarını ayrıntılarıyla birlikte değerlendir. Portföy tasarımının ne anlatmak istediği hakkında iyice düşün. Bu çok ciddi değil mi? Ya da Çok basit?  İyi yönleri dışında, inandığın şeyleri ortak noktada buluşturup sergile.

8.Tüm deneyimlerini göster

Sadece resimde veya yazı konusunda mı iyisiniz? Tabi ki de değil, sadece bütçeleri ve teslim süresini anlayan, güvenilir bir iletişimci olmak dışında aynı zamanda toplantılar ve güncellemelerde de iyi olmak önemlidir. Bunların hepsi profesyonellik isteyen farklı alanlar. Portföy tasarımını vitrine çıkartmak, hatta sadece dipnotları basitçe listelemek için bile dikkatli yaptığına emin ol.

9.Kendini tanıt

Diğer yeteneklerinizin neler olabileceği hakkında düşününün. Mesela, yetenekli bir fotoğrafçısınızdır veya yetenekli kodlamalar yapabilen biri. Neden web sayfanı o örnekler ile tamamlamıyorsun. Bunların hepsi tasarımlarında önemli ve yaratıcı birer adım.

10.Portföy tasarımlarını numaralandır

Değişik bir internet sayfası, magazin yayımı veya kitap bölümü bulduğun zaman ne yapıyorsun?  Fosforlu kaleminle, sayfayı kıvırarak ya da sayfasını bir yere not ederek unutmamak için not alıyorsun. Tasarımların incelendiği zaman küçük bir tasarım olsa bile, kolay erişilebilir olması için sayfaları numaralandır ve projenin her sayfası için bunu yap, örneğin her biri için başlık oluştur ve bunu hepsinde aynı şekilde uygula.

Aktif Portfolyo (online)

Şu günlerde bir tasarımcı olarak, tam zamanlı ve ya serbest çalışmak için iş bakıyorsan, muhtemelen somut tasarımların kadar aktif tasarımlara da ihtiyaç duyacaksın.

Referanslarının ne kadar iyi olduğu ya da iş hikayenin ne kadar etkileyici olunduğu önemli değil. Kimse bununla ilgilenmez, onlar sadece ne yapabileceğine bakarlar. Web sitende portföy tasarımlarını ne kadar çabuk ve kolay bir şekilde yaptığını göster. Şu günlerde, genellikle her alanda beklenen bu oluyor. Fakat birçok web sitesi bizim portfolyo tasarımları için amacına uygun değil. Sitende kendi kendine üretimde ve yayın akışında bir sızıntı varsa eğer, özellikli ve etkileyici bir iş için bunu araştırmalısın.

Aktif tasarım portföylerin yaratıcılığının alışveriş kapısı. Bunlar 1 yıl 365 gün, 1 hafta 7 gün, bir gün 24 saat yani her zaman açık ve vitrininde kim olduğunu, ne yapmak istediğini göstermek için çalışıyor.

Ama bu sessiz satış makinesinin yeterince iyi çalıştığını düşünüyor musun? Doğru bir şekilde kurduğuna emin misin? Sergilemek için en iyi çalışmaları seçtiğinize emin misin? Eğer web sitende portföy tasarımların beklenenden daha düşük bir performans sergiliyorsa, seni daha fazla beklemezler.

Şimdi mücadele zamanı..

11.Alanını belirle

square
Portfolyo siteniz için squarespace iyi bir seçenek

Aktif portföy dizaynlarınızı fiziksel olarak nasıl kurarsın? İyi haber, bununla ilgili bir sürü seçeneğin var.

Eğer kendi adına kişiselleştirilmiş bir isim alıp, adını kişiselleştirmek istiyorsan WordPress üzerinden hosting alıp kurabilirsin. WordPress’in kullanımı kolay ve esnek aynı zamanda birçok alanda desteklenen bir site. ‘Teknik’ olarak bunu düşünmüyorsan bile, bunu denemeni kesinlikle tavsiye ederim.

Eğer gerçekten bunları yapmaya vaktin yoksa birisine bunları yapması için para ödeyebilirsin. Alternatif olarak bir web sayfası kullanmayı düşünün. Örneğin, WordPress.com ’un sistemini birkaç dakika için de web sitene yükleyebilirisin. Ya da Squarespace gibi sürükle bırak sistemi ile daha geniş kapsamlı bir şeyler oluşturabilirsin. Son olarak bunlar yerine Behance, Carbonmade, Portfoliobox ve Big Black Bag gibi özel tasarım portföylerini kullanabilirsin. Açıkçası, online tasarım portföyü oluşturmamak için hiçbir bahaneniz yok.

bigblackbag
Big Black Bag ise portfolyonuz için farklı bir alternatif.

12.Amacını unutma

Portföy tasarımını sitene yüklemeden önce neden bunu yaptığın konusunda iyice düşün. Birçok tasarımcı aktif portföy ve tasarım portföylerine bir amaç için sahip olurlar, eğer bunu neden yaptığını bilmezsen, kimlere hitap edeceğinizi bilemezsiniz.

‘’Portföy dizaynın amacı hakkında düşün’’ ressam Jared Nickerson ’ın basit bir önerisi.  ‘’ Bugünlerde, ürünlerinize farklı tasarım ve yerleştirmeler ile birlikte, farklı işlem süreci içerisinde sunmayı deneyin.’’

13. Seçici ol

jeff

Fiziksel tasarım portföyünde olduğu gibi, çalışmalarını sunmaya çalışırken çok fazla hata yapmamalısınız.  Müşterilerin HERŞEYİ görmesine gerek yok. Bunun yerine, seçici olmalısın. En iyi şeyi yapmak için odaklan ve işlerini yüksek müşteri potansiyeline göre yapın. İşin dışında bir şey sergilerken müşterilerine kısa bilgiler de aktarabilirsin. Eğer yapabildiğin işin daha fazlasını yapmak istiyorsan yetenek ve becerilerinizi kısa bir şekilde tam olarak göstermelisin. ‘  Sonuç olarak New York’lu tasarımcı ve artist Sasha Prood’unda dediği gibi, ‘’Üretimini kiralamak istiyorsan, seçtiğin vitrin tasarımı bir şekilde olmak zorunda.’’ Portföy tasarımlarının gelecekte kendi kendine başlayabilmesi için harika ve geliştirici bir yöntemdir. ‘’ Eğer tercihiniz tasarım yapmak ise vitrininiz istediğiniz şekilde olmalı.’’ Seçici ol ve sergilediğin projelerinin arkasında durabileceğinizden emin ol. Portföy tasarımlarını geliştirmek için, kendi kendini başlatan projeler en iyi yoldur. ‘’ New York’lu sanatçı Sasha Prood.

14.Kurgulamalarını dikkatli yap

trademark

Bunun diğer bir yönü de seçtiğiniz tasarımlarla birlikte nasıl daha iyi çalıştığındır. ‘’ Kurguladığın işi dikkatli seç ‘’  Londralı ressam Malika Favre. ‘’Aktif portfolyolarınız da basılı çalışmalarınız gibi aynı ilgiye ihtiyaç duyalar. Eski projelerini, yeni hikâyeler anlatmak için kaldırmamalısın. Onları homojen bir şekilde tamamlanmayarak yeni projelerinde iyi bir şekilde sunmalısın.’’

15.Sadece anlatmayın, sergileyinde

Kurduğun web sitesi eğer düzgün bir şekilde tasarlanmışsa, birkaç dakikada hakkında birçok şey söyleyebilirler. Diğer bir deyişle; insanlara, daha önce neler yapabildiğini anlatmadan önce, onlara bunu sergile. Örneğin, eğer bir web tasarımcaysan güzel ve hızlı şekilde tasarlayabilme yeteneğini sergile. Eğer bir ressamsan, konulu bir resimde çalışma yapın. Eğer bir grafik tasarımcısıysan,  harika bir müşteri logosu ile ziyaretçilerini kendine hayran bırak. Bu ince ipuçlarını sık sık uygulayabilirsin ya da ziyaretçi bağlantılarını kesebilirsin. Son zamanlar da mobil için optimize edilmiş web siteleri bulduk, fakat bizim sitemiz henüz mobil için optimize edilmedi.

16.Yeni çalışmalar temin et

laura

‘’Yeni çalışmanı burada sunman, oluşturmaktan çok daha kolay fakat benim için sunum daha önemli bir ayrıntı. ’’Squarespace kullanıcısı Laura Barnard.‘’Dünyada ki en süslü site, fakat biraz tembel. En son 5 yıl önce güncellenmiş. Meksikalı tasarımcı ve ressam Chirstopher Mooij; ‘’İnsanlar neler yaptığını bilmeli ve son beş hafta içinde neler bitirdiğini görmeli. Kişisel günlüğünüzü onların tamamlayamayacağı bilinen bir gerçek. Zeki olmalısınız.’’ Diyerek Bu sözleri ile düzenli yükleme yapmanın önemini vurguluyor.

17.Düzenli güncelle

Tavsiye vermek kolaydır ama pratikte uygulamak zordur. Dünyada öncülük eden bazı tasarımcılarla konuştuğun zaman, aktif portföy çalışmalarına ne kadar ihtiyaçlarının olduğunu fakat bunun için çok meşgul olduklarını söylerken duyacaksın.

‘’ Tamamlanmış projeleri birleştirip ve bu bitmiş olan projeler yeniden bir araya gelerek kendi mükemmellikleri ile başlarlar’’ diyor Jeff Knowles.  Onun çözümü, projelerini adlandırmak ve tanımlamak için çok yönlü ve sistemli bir hale gelmek. ‘’ Her birinin sonunda, sadece en iyileri seçerek şablonlarını doldur.’’

18.Fotoğraflarını bastır

sasha1

‘’En büyük sorun, figürleri nasıl bir malzemeye yazdıracağını bulmak. ‘’ demiş New Yorklu Derek Chan.  ‘’ Dijital sürümleri de işinize yardımcı olacaktır ama fotoğraflar ile birlikte sergilemek kesinlikle daha iyi bir yöntem. Görsellikle ilgilendikleri için her bağlamda tasarımı sergilemek ile ilgili.

‘’Eğer işini bir fotoğrafçı olarak yapacaksan, imkan olduğunca iyi şekilde yatırım yapmalısın.’’ Yaratıcı ve direktör Emmi Salonen. İmla hataları yapmamak, hiçbir kontrast ve kötü odak ile dikkat çekmek için,  sunumu nasıl geliştirilebileceğine ilişkin odaklar seçmelisin.

19.Örnek portföylerini markalandır

Aktif portföy çalışmalarını markalandırmak genelde iyi bir fikirdir. Markalandırdığın tasarımlar için müşterilerin seninle iletişime geçmek istedikleri zaman bu markalar sana referans olur ve ulaşmalarında kolaylık sağlar.

20.Düşüncelerini işine nasıl yansıttığını göster

smooth
Olly Gibbs’in portfolyosu temiz bir anlatım sunuyor. www.ollygibbs.com

Bitirmiş olduğun tasarımların aksine resimlerin, logoların ve çizimlerin iç yüzünü nasıl yaptığınızı gösterin. Kısa açıklamalarla ile birlikte çalışmalarını nasıl tamamladığını aktar.

22.Uzun açıklamalardan kaçın

Web sitenizde birileri dolaşırken, onlar üzerinde etki yaratabilmek için sadece birkaç dakikan var. Neden diğer tüm tasarımcılardan farklı olmayasın. Tanıtımını ya da ana sayfanı yavaş flash yüklemelerle kesinlikle israf etme.

Eğer çalışmaların bir flash ya da animasyon ise portföylünün bir parçasını ne şekilde yaptığını vitrininde göster. Bunları yapıyorsan neden ilk etapta uzun girişler gereksin ki?

22.PDF ile durum değerlendirmesi yap

jonathan

Müşterilerinin çalışmalarına farklı yollar ile göz atmasına imkân ver, PDF gibi farklı formatlar ile çalışmalarını sun.

23.Eylemlerle teşvik et

En iyi web siteleri, belirli sayfalarına ziyaret eden müşterilerinin kendini tanıtmaları için ufak çalışmalar ile birlikte davet gibi seçenekler sunar.  Sende bu yolları deneyebilirsin

. Bu iletişim formunu doldurunuz, iletişim için bir e-posta adresi veriniz gibi seçenekler bu tür işleri almak için bir yol olabilir. Güncel tasarımların için sorulabilecek başlıca soruları düşün, müşteriler bunları sana sorabilirler;

 • Kimsiniz?
 • Neredensiniz?
 • Daha önce ne gibi işler yaptınız?
 • Örnek çalışmalarınıza göz atabilir miyiz?
 • Kimler daha önce sizinle çalıştı?
 • Onlar ile nasıl iletişim kurabilirim?
 • Ücretlendirmeleriniz nasıl?

Aktif portföyünün gezinmek için kolay ve her sayfa için net hedeflerin olduğundan emin ol.

24.Gezinebilmek için basit şeyler yap

malik

İnsanlara, ilgilendikleri şeyler için kısa açıklamalar yap. Aktif portföylerin hızlı ve çabuk şekilde göz atılabilir olsun. Sadece müzik ve ya gif gibi şeyler olmasın.

 • Basit, ulaşılabilir ve şık bir tasarımın bulunmalı.
 • Sitenin öne çıkması için, göz alıcı motif veya logo kullan.
 • Ziyaretçilerinin sana ulaşabilmesi için iletişim adreslerini ve sosyal medyada ki kullanıcı ismini belirt. Seni Twitter ve Facebook üzerinden de takip etmeleri için butonlar oluştur.
 • Akıllıca davranıp çalışmalarının yanına ve ya üstüne (beni kirala) gibi müşterilerinin çalışmalarına daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayan butonlar ekle.

25.Yayımlarını referanslandır

İnsanlar, bizim öğrettiğimiz Amazon gibi sitelerden alışveriş yaparken diğer alışveriş yapan insanların ne düşündüğünü bildiklerinde kendilerini daha güvende ve mutlu hissederler. Portföylerini söz verdiğin gibi teslim etmen, müşterilerinin bu durumdan memnun kalması, senin için birer referans olur ve bu, kendini göstermen için en iyi yoldur.

26.Çeşitli durumları dene

‘’Açıkça söylemek gerekirse, benim en iyi satılan baskım son favori fotoğrafım.’’  Stan Chow. Çalışmalarını Big Cartel üzerinden aktif şekilde satan kişi.‘’Potansiyel müşteriler ve alıcıların başka seçeneklere bakma şansı oluyor ve bazen hiç sevmediğiniz çalışmaları başkaları beğenebiliyor.’’

27.Kendini Tanıtarak, ulaşılmayı sağla

drib

Eğer büyük portföy siteni kimse ziyaret etmiyorsa Facebook, Twitter ve Google+ gibi alanlarda aktif ol ve tasarımlarını Behance, Flickr, Dribble ve devinART gibi sitelerde yayımla. Kendi kısa çalışma filmini ve videolarını YouTube’a yükle.  Çizimlerini sunum olarak hazırla ve SlideShare’da paylaş. PDF ile birlikte broşürünü Scribd’e yükle. İçeriklerini daha fazla alanda paylaşırsan, tasarımlarına ve web sitene doğru yerlerden doğru insanları çekersin.

28.Blog’una düzenli yükleme yap

Jonathan Edwards’ın önerisi ‘’ 100 gün boyunca kendi çizim taslaklarınızı, bloğunuza düzenli yükleyin.’’  Düzenli olarak yüklemeler yaptığın zaman insanların seni sürekli takip etmesini sağlarsın. ‘’ Her gün için yeni postlar bulmak çok zor görünebilir, fakat sonrasında kendinize teşekkür edeceksiniz. Başlangıç için 100 yeni çiziminiz olsun. ‘’

29.Bloğunu güncel tut

Google severler için güncel sayfalar daha dikkat çekicidir -Google bunun için iyi bir yapılandırmaya ve güzel içeriklere sahip-. Bloğunu güncel ve içeriklerini taze tutmak, bunun için en iyi yöntem. Üzerinde çalıştığın projeler hakkında yazılar yazabilir, sanat ve tasarım trendleri hakkında görüşlerini paylaşabilir ve kullanmayı en sevdiğin araçları kullanıcılarınlar paylaşabilirsin.

30.Seo’da takılı kalma

Arama motorunda, Google’ın sanat/bilim alanı sıralamasında en iyi yere çıkmaya çalışırsan takıntılı hale gelirsin. Aslında, web siten için yoğunlaşman gerekirken, anahtar kelimeler üzerinde düşünerek çok fazla zaman harcarsınız.

SEO’da aktif portföy siteleri için az sözcük dağarcığı bulunduğundan dolayı bu tür siteler arama motorlarında daha az etkindir. Kendi web siteni diğer web sayfalarından teşvik etmen muhtemelen daha etkili bir yol olacaktır.

Kaynak:

Create the perfect design portfolio: 30 pro tips