Eero Saarinen – Organik Mobilya Tasarımcısı

Eero Saarinen Finlandiya asıllı, Amerikalı bir mimar ve endüstriyel tasarımcıdır. 20 Ağustos 1920 tarihinde doğan Eero Saarinen 1 Eylül 1961 tarihinde 51 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’nde ölmüştür.

Babası da mimar olan Eero Saarinen, babası 37 yaşındayken doğmuş ve kendisi 13 yaşındayken Birleşik Devletlere göç etmiştirler. Bloomfield Hills, Michigan’da büyüyen tasarımcı ve mimar Saarinen, babasının öğretmenlik yaptığı Cranbrook Sanat Akademisi’nde, heykel ve mobilya tasarımı üzerine eğitim gördü. Fransa, Paris’te heykel üzerine eğitim gören tasarımcı Avrupa ve Afrika’yı dolaştıktan sonra, Finlandiya’ya döndü. 1940 yılında Amerikan vatandaşı olan tasarımcı, 1950 yılında babasının ölümünden sonra kendi atölyesini kurdu.

Lale-Sandalye
Lale Sandalye


Organik Tasarımlarla Mobilyalar:

Eero Saarinen, babasıyla bir sandalye için çalıştığı sıralarda önemli bir şeyin ayırımına vardı. “Ev Mobilyalarında Organik Tasarımlar” adlı yarışmada birinci gelmesini sağlayan bir tasarıma imza attı: Lale Sandalye. Yarışma 1940 yılında düzenlendi. Bu onun ilk ödülüydü. Bu yeni buluş, Saarinen’i, Hans Knoll tarafından kurulan Knoll adlı mobilya şirketine götürdü. Eero Saarinen, Knoll’da birçok önemli mobilya tasarımlarına imza attı. Bunlardan bazıları, koltuğa benzeyen sandalye ve divan, yatak şeklini alabilen sandalye ve divan ve en önemlisi lale şeklindeki sandalyedir.

Bu tasarımlar, kol destekli sandalyelerle de devam etti. Yemek yemek için destekli, ayrıca kahve koymak için hazırlanan masalar da bunlara dahildi. Bunlardan en önemlisi, şeklinden dolayı çekirgeye benzeyen, çekirge sandalye olarak düşünülebilir. Ancak bu tasarımı, 1965’te üretilmesine rağmen, büyük ilgi göremedi ve istenilen başarıyı elde edemedi. General Motors Teknik Merkezi’nde çelik ve cam üzerine çalışmalarda bulundu.

Eero Saarinen (2)Eero Saarinen, aynı zamanda 1952 yılında Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün dönemin adamı olarak seçildi. Bununla birlikte Saarinen, Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nde 1962 yılının altın madalya kazanan ismidir.

eero-saarinen-masa