Mehmet Taşanyürek 1960 yılında doğmuş ülkemizin en başarılı tasarımcılarından biridir. Yaptığı olağanüstü tasarımlar ile tüm dünyada ve özellikle İtalya’da adından sıkça söz ettirmiştir. Avrupa sanat ve tasarım bölümünden mezun olan Taşanyürek hem yurtiçi hem de yurtdışındaki birçok firmada tasarım direktörlüğü görevini üstlendi. Daha çok otomobil ve tekne tasarımları yapan Taşanyürek aynı zamanda süsleme ve moda resimleri tasarımları da yapmaktadır.

Çalışmaları ABD ve İtalya başta olmak üzere birçok dünya ülkesinde gazete ve dergilerde yayınlanmıştır. Tasarımlarını yaparken kendi özgü bir metodu kullanır. Bu metot airbrush, akrilik, suluboya, kök boya ve diğer elemanların karışımından oluşturduğu bir metoddur. En büyük tutkusu olan yarışlar için ise özel olarak yarış otomobilleri tasarımları yapmaktadır.

Dünyanın birçok büyük otomobil firması için yarış otomobili tasarımı hazırlamıştır. Mehmet Taşanyürek özellikle İtalyan otomobillerine karşı müthiş bir ilgi beslemektedir. Ferrari, alfa romeo ve maseratti gibi birçok İtalyan dev otomobil şirketinin tasarımları ile ilgilenmektedir. Ferrari’nin ürettiği en iyi otomobillerden olan Ferrari testarossa’nın tasarımcılarından biri de Mehmet Taşanyürek’tir.

tasarim-akademi-mehmet-tasanyurek (1)Mehmet Taşanyürek’in Yaptıkları:

Padane, kamei, zender ve ms design firmalarında iç tasarım ve body ekipmanları tasarladı. Dünya genelindeki birçok otomobilin tasarımını yaptı. Bunların en başta gelenleri; lancia s4, ferrari testarossa, fiat 131 abarth ve bugatti eb 110. Edonis tarafından geliştirilen fazzl modelinin ön ve arka kısımları ile iç tasarımı Mehmet Taşanyürek tarafından tasarlanmıştır.

Taşanyürek çok eski bir arkadaşı olan Tolga Hadimoğlu ile yeni bir endüstriyel tasarım stüdyosu kurdu. Bu stüdyoda dev otomobil firmalarına endüstriyel tasarım projeleri üretmektedirler. Mehmet Taşanyürek ülkemizde otomobil ve tasarım konularında çığır açmış bir şahsiyettir. İtalya ya gittiğiniz vakit adını söylerseniz tanımayan kimse çıkmaz.

tasarim-akademi-mehmet-tasanyurek (5) tasarim-akademi-mehmet-tasanyurek (6) tasarim-akademi-mehmet-tasanyurek (4)

Kaynak: Fubila