ALFONSO BIALETTI – İtalyan Kahvesinin Mucidi

ALFONSO BIALETTI İtalyan mühendis olarak 1888/1970 yılları arasında yaşamış olan ve mühendislik mesleğiyle uğraşarak hayatını kazanmış olan mucit İtalyanların günümüzde başköşelerinden eksik etmedikleri ve daima sohbetlerinde vazgeçemedikleri İtalyan kahvesinin mucidi olarak tarihteki yerini almayı başarmış bulunmaktadır. Yine bütün bunlarla birlikte önemli olarak hizmetlerine büyük bir hızla devam ederek kahve makinelerinin üretimlerini yaparak daima yeni buluşlarına bir yenilerini ekleme imkanını elde edebilmiştir.

Kahve makinasının kesit görüntüsü
Kahve makinasının kesit görüntüsü

Bütün bunların yanı sıra önemli olarak Alfonso Bialetti kimliğiyle moka express olarak bilinen bir kahve veya cappucino buluşuyla dikkatlerini üzerinde toplamaya sürekli azami derecede dikkat gösterebilmiş bir mühendistir. Bialetti bu kahvesinin İtalyanlarca pek sevilmesinin ardından bunu Sanayi Devrimi’ndeki makineleşme akımından da almış olduğu etkiyle otomatik olarak üretime dönüştüren bir makine icat etmeye karar vermiş ve bunun için öncelikle bir alüminyum sektöründe yaklaşık 11 yıl çalıştıktan hemen sonra kendi atölyesini açmak üzere girişimlerine başlamıştır.

tasarımakademi-alfonso-bialetti2

BIALETTI DÜNYAYA AÇILIYOR:

Otomatik kahve üretme makinesi üretmeye karar vermesinin ardından sürekli olarak kendisini proje masasında sabahlamış bulan mühendis kısa sürede dünyaya açılan çok önemli icadını ortaya koyarak dünya çapında tanınan bir isim olmayı başarabilmiştir. Moka Express adını verdiği bu cezve kahve makinesi ile başta Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki yerini alarak daha sonra daha birçok yerde makale konusu olmaya hak kazanmıştır. Sekiz yönlü olarak metal gövdeli ve cezveyi andıran duruşuyla dikkat çekmiş ve bu yönüyle cezve makinesi olarak da bilinmiştir.

Bialetti bu buluşunu ortaya koyarken hem çalıştığı alüminyum fabrikasında hem de önde gelen Hoffmann, Genazzi gibi ünlü mühendisler tarafından etkiye uğramış bir kişi olarak görülmekte olup bütün bu çalışmalarını kendi özgün malzemesiyle yoğurarak ortaya dünya çapında bir makine çıkarabilmiştir.

Meşhur logosu
Meşhur logosu