Klasik Arabalarda ki Tasarım Yaklaşımları

Klasik-Arabalar (1)

KLASİK ARABALARDA Kİ TASARIM

Klasik araba seneler geçtikçe değer kazanan bir sektör haline gelmiştir. Hiç bir şekilde modası geçmeyen, eski olmasına rağmen birçok yönden yeni arabalara taş çıkaran özellikte olmaktadır. Şimdilerde arabalar gelişi güzel ve az ayrıntıya sahip şekilde üretilmektedir. Ancak 70’li yıllarda üretilen arabaların her ayrıntısı düşünülerek üreticiye sunulmaktadır.

Arabalar genellikle daha büyük ve gösterişli gövdesi ile tasarlanmaktadır. Hem daha geniş hem de daha uzun olarak üretilen arabalar sağlamlığı ile de dillere destan olmaktadır. Yan kapılar, ön tampon ve arka tamponun tamamı demir ve çelikten üretilmektedir. Araçların tamamı oldukça sağlam olarak üretilmektedir. Herhangi bir kaza sonucu ufak tefek sıyrıklar dışında hiçbir problemle karşılaşılmamaktadır.


Klasik-Arabalar (4)KLASİK ARABALARDA Kİ İÇ VE DIŞ DİZAYN;

Arabalarda dış dizayn da farlara oldukça geniş bir yer verilmiştir. Ön ve arkada bulunan kanat tarzı tasarımlar da arabaya özel bir görünüm sağlamaktadır. Motorun büyük olmasından dolayı havalandırma ızgaraları da geniş tutulmaktadır. Bunun nedeni ise motorun fazla ısınmasını ve hararet yapmasını engelleme isteğidir. Oldukça büyük olmasına rağmen, estetik bir görünüm oluşturulmuştur. Jant kapakları ve yan nikelajlar genellikle gümüş renkte kullanılarak her renk ile uyumlu görünmesi sağlanmaktadır. Bazı araba markaları tek kapılı üretim yaparken bazı markalarda çift kapıdan vazgeçmemektedir.

Klasik araç iç dizaynına gelince; Ön koltuk genellikle tek parça ve uzun olarak tercih edilmektedir. Oldukça büyük ve havalı bir direksiyon, arka camda ve yan camlarda perde, arka koltukta kol dayama bölümü en basit özellikler arasında bulunmaktadır. Daha modern klasik arabalara gelince, seksenli yılların başında camların ve yan aynaların elektrikli olduğu görünmektedir. Yine elektrikli koltuklar ile istenilen ayara getirilmesi mümkün olmaktadır. Bazı modellerde ise san ruf vazgeçilmez özellikler arasına girmeyi başarmaktadır.
Klasik-Arabalar (2) Klasik-Arabalar (3)