Henry Dreyfuss

Henry Dreyfuss – Pek Marifetli Tasarımcı

HENRY DREYFUSS

Henry Dreyfuss
Henry Dreyfuss

1904 A.B.D doğumlu tasarımcıdır. Çocuk yaşta tasarım yapmaya başlayan Dreyfuss adını kısa zamanda duyurmuştur. İlk tasarımı tiyatro sahnesi için olmuştur. Daha çok endüstriyel tasarımlar yapmıştır. Günümüzde çokça kullanılan elektrikli süpürge, dolmakalem ve bazı telefonlar onun tasarımlarından sadece bazılarıdır. Kurduğu şirket varisleri tarafından devam ettirilmiştir. Henry Dreyfuss’un ölümü oldukça dramatiktir. Eşinin iyileşemez bir hastalığa yakalanmasından sonra birlikte 1972 yılında evlerinin garajında araba egzoz gazını kullanarak intihar etmişlerdir.

ENDÜSTRİYEL TASARIMLARI:

Henry Dreyfuss’ un bir çok tasarımı vardır. Onun tasarım anlayışı insanları stresse sokmayacak, kullanım kolaylığı sağlayacak ürünler oluşturmaktır. Bazı endüstriyel tasarımları: Masa telefonları, duvar termostatı, elektrikli süpürge, sessiz daktilo, prenses telefon modeli, lokomotif, dolma kalem, çalar saat, traktör, kamera olarak sayılabilir. Çalıştığı büyük firmalardan bazıları: Western Electic, Hoover ve Polaroid şirketleridir.

Henry Dreyfuss'a ait telefon tasarımı.
Henry Dreyfuss’a ait telefon tasarımı.

Çizdiği mobilyalarda da insan ergonomisini ön planda tutmuştur. Sandalyelerinde birkoltuk gibi rahatlığı ama sandalyenin hafifliğini sağlayacak modeller tasarlamıştır. Dreyfuss insanın anatomisini eşyalara uygular. Anatomi için bir çok çizimi vardır. Ortalama bir kol ne kadar uzun olur, oturan bir insanın kemiklerinin pozisyonu nasıl değişir, el kemiklerine kadar incelemiştir. Eşyayı kadınlar mı erkekler mi daha çok kullanacaktır göz önünde bulundurur.

Henry Dreyfuss'a ait insan antropometri çizimleri
Henry Dreyfuss’a ait insan antropometri çizimleri. Erkek ve Kadın karşılaştırmaları.

Kadınlara özel tasarımlar yapmıştır. Ünlü prenses telefonu bunlardan sadece biridir. Masa üstü telefonlarda uyguladığı prensipler günümüzde de kullanılmaktadır. Elektrikli süpürge modeli ise yıllarca aynı şekilde kullanılmıştır. Tasarım dünyasında saygın bir isme sahip olmuştur. İngiltere Kraliyet ailesine ve A.B.D’ ne tasarım hizmetleri sunmuştur. Onun bir özelliği de tasarımda çok yönlü olmasıdır. Bir kalemden lokomotife insan için ne gerekiyorsa tasarlamıştır. Bu gün hayat biraz daha kolaylaşmışsa bu Henry Dreyfuss gibi dahiler sayesinde olmaktadır.

Henry Dreyfuss lokomitf tasarımı
Henry Dreyfuss lokomitf tasarımı