GERRIT RIETVELT – DE STIJL

Tam adı Gerrit Thomas Rietveld olan tasarımcı 1888 yılında Hollanda’ da doğmuştur. Babası marangozdur. Çocukluk yıllarında babasına çıraklık yapmış ardından bir kuyumcuda tasarımcı olarak çalışmaya başlamıştır.

Rietvelt çok genç yaşta kendi mobilyalarını üretmek için bir atölye oluşturdu. Bu arada yarıda bıraktığı eğitimini Mimarlık Fakültesini bitirerek tamamladı. Tasarımcının yaratıcılığının yanı sıra çalışkan kişiliği de göze çarpar. 1. Dünya savaşı sürerken bir grup sanatçı De Stijl adını verdikleri bir akım yaratmışlardı. Amaçları o güne kadar abartılı, yavaş ve pahalı üretilen tasarımların yerine hızlı, basit anlayışta, gereksiz süslerden uzak ve daha ucuz tasarımlar oluşturmaktı. Rietvelt ile bu noktada yolları birleşmiştir. Barok tarzının gösterişinden uzak masa, sandalye, kitaplık, karyola gibi mobilyalar tasarlamışlardır.

KIRMIZI – MAVİ SANDALYE:

Gerrit Rietvelt’ in en ünlü eserlerinden biri kırmızı- mavi sandalyesidir. O güne kadar oymalar yapılıp ve pahalı kumaşlarla kaplanan sandalyelerin aksine kumaşsız, dik açıları ile kolay ve seri üretilebilecek olan sandalye, yeni bir devrin açılmasını sağlamıştır. Tüm bu özelliklerin yanında dönem sandalyelerinde asla görülemeyecek olan kırmızı ve mavi renklerin bir arada kullanılması tam bir devrimdir. Bu tasarımla o güne kadar mobilyacılıkta uygulanan tüm kurallar yıkılmıştır.

tasarimakademi-gerritrietvelt (1) tasarimakademi-gerritrietvelt (2)

Seri üretim Rietvelt’ in en büyük hayallerinden biridir. Bu bakımdan ona göre tasarımlar işlevsel olmalı ve geometrik tutarlılık içinde biçimlendirilmedir. Bu gün mobilyalar geniş halk kitlelerince alınabiliyorsa bu Rietvelt’ in seri üretimle ucuzluğu sağlama anlayışı sayesinde olmuştur. Tasarımcının mimarlığını yaptığı bir çok geometrik planlı ev vardır. Schroder Evi adı verilen ev ise olay yaratmıştır. Tasarladığı evlerde bu kez de mimarinin o güne kadar olan tabularını yıkmıştır. Gerrit T. Rietvelt 1964 yılında Hollanda’ da ölmüştür.