Alvar Aalto – Çay Arabasından Ren Geyiği Kürklü Koltuğa

Alvar Aalto, tam adıyla Hugo Alvar Henrik Aalto, 3 Şubat 1898 tarihinde Kuortane, Finlandiya’da doğdu. 11 Mayıs 1976 tarihinde, 78 yaşında Helsinki, Finlandiya’da hayatını kaybetti. Alvar Aalto, mobilya, tekstil, cam sanayii ve mimarlık alanlarında tasarımlar yaptı. Finlandiyalı tasarımcının eserlerinde, İskandinav Klasiszmi, Rasyonel Modernizm etkileri görülmektedir.

Alvar Aalto, Jyväskylä Lisesi’nde ve Helsinki Teknoloji Üniversitesi’nde eğitim gördü. Mimarlık üzerine aldığı eğitimini 1921’de tamamlayarak mezun oldu. Mezun olduktan sonra Alvar, 1923’te ilk mimarlık bürosunu açtı. Dergi ve gazetelere makale yazan Aalto 1926 senesinde “Kapı eşiğinden oturma odasına” adlı bir tez yazdı. 1927 ve 1935 yılları arasında önemli bir yapı haline gelen Viipuri Kütüphane’sini tasarladı. Projesi sekiz yıl süren kütüphanenin içi doğal malzemeler, sıcak renkler ve dalgalı çizgilerle tasarlanmıştı. Ayrıca 1948’de tamamlanan Baker Hause Aalto’nun kırmızı tuğla döneminin başlangıcıdır. Tasarımcı ve mimar Aalto’nun 500’ün üzerinde bina tasarladığı bilinmektedir. Bu binaların çoğu Finlandiya’da bulunmaktadır.

Alvar Aalto Mimar - tasarımcı
Alvar Aalto Mimar – tasarımcı

Yüksek Tabureler Hala Vitrinde:

Avlar Aalto, ahşap heykel denemeleri yapmıştır. 1932 senesinde bir lamine bükük- kontrplak mobilya tasarlamıştır. Aalto’nun mobilya tasarımları olumlu eleştiriler aldıktan sonra, İngiltere’nin Londra kentinde bir firma kurulduğunda tarih 1935 yılını gösteriyordu. Şirketin adı “Artek” olarak belirlendi. Alvar Aalto’nun mobilya tasarımları arasında sandalye ve masalar vardı. Bu dizaynların içinde dikkat çeken ürünlerden biri de çay arabasıydı. Bununla birlikte, koltuk rahatlığında bir sandalye yapılmıştı.

Alvar Aalto - Çay arabası
Alvar Aalto – Çay arabası

Bu ürün ren geyiği kürküyle desteklenmişti. Bazı mağazalarda oturacak yer ihtiyacı için hala kullanılan “Genius Bar” adlı tabureler, siyah vernikle üretilmekte. Ayrıca tasarımcı tarafından üretilen “Yüksek Tabure” ve “Tabure E60” ürünleri ünlü bir cep telefonunun sanal mağazasında müşterilerin beğenisine sunulmakta ve satılmaktadır. Aalto’nun bazı mobilya tasarımları şu şekilde sıralanabilir: Dört ayaklı tabure (Stool E60), Koltuk 404 (veya Zebra Tank Sandalyesi), 1954: Yer lambası A805, 1933: Üçayaklı tabure (Stool 60).

Alvar Aalto - Tabure
Alvar Aalto – Tabure