11.MOSDER Mobilya Tasarım Yarışması

yarisma2015

Mobilya tasarımına ilgisi olanlar için Türkiye’de en iyi yarışmalar arasında gösterilebilecek ve alanında tek yarışma olan MOSDER Mobilya tasarım yarışmasının 11. sini düzenliyor.

11. ULUSAL EV MOBİLYALARI TASARIM YARIŞMASI

Yarışma İlanı: 07 Nisan 2015

Son Başvuru Tarihi: 22 Temmuz 2015

1. Aşama Jüri Değerlendirmesi: 30 Temmuz 2015

2. Aşama Jüri Değerlendirmesi ve Ödül Töreni: Kasım-Aralık 2015

Türkiye mobilya sektörü üretiminin yüzde 75’inden fazlasını tem­sil eden Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması, mobilya sektörünün en önemli üniversite-sanayi işbirliklerinden biri olarak, ev mobilyaları alanında gelecek vizyonunun geliştirilmesine, Türkiye mobilya endüstrisinin tasarım kalitesini ve çağdaş Türk mobilya tasarımını simgeleyen ürün kimliğini oluşturmasına katkı sağlamaktadır.


Tasarımcı Adayları 6 Ayrı Kategoride Yarışıyor!

Özgün, yenilikçi, estetik, çekicilik, görsel kalite, ergonomi, işlevsel performans, güvenlik,  üretim ve nakliye kolaylığı gibi birçok kriterin dikkate alındığı yarışma 6 kategoriden oluşmaktadır.

Oturma – Dinlenme Kategorisi (Oturma grubu, koltuk, kanepe, dinlenme kanepeleri vb.)

Depolama, Koruma, Düzenleme Kategorisi (Yemek odasında bulunan mobilyalar)

Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar Kategorisi (Sehpa, Kütüphane, Ayakkabılık, TV Ünitesi, Askılık, Kitaplık, Telefonluk, Portmanto, Masa, Sandalye vb.)

Uyuma Kategorisi (Yatak odasında bulunan mobilyalar)

Genç Odası Kategorisi (Genç odasında bulunan mobilyalar)

Engelliler İçin Ev Mobilyası Kategorisi (Yarışmanın tüm kategorilerindeki mobilyaları kapsamaktadır.Özellikle Engelliler İçin Ev Mobilyası Kategorisi’nde başvuru yapacak katılımcıların yukarıda ekte bulunan ‘ENGELLİLER İÇİN PLANLAMAK, HERKES İÇİN PLANLAMAK DEMEKTİR’ yazısını okumaları ve belirtilen faydalı bilgiler ve ölçüler dikkate alarak projelerini tasarlamaları önerilmektedir.)


Yarışmaya Kimler Katılabilir?

Üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği  bölümlerinden 1., 2., 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri yarışmaya katılabilirler. Katılımcıların yarışma başvuru tarihinden 6 ay öncesine kadar, üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölüm öğrencisi olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.


Ödüller ve Yarışma Aşamaları

11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’na katılmak için gerekli olan tüm katılım, çizim ve anlatım kuralları yarışma şartnamesinde detaylı olarak belirtilmektedir. Bireysel ve grup başvurularındaki tüm yarışmacıların, katılım koşullarına uygunluk göstermeleri zorunludur.

Her kategoriden 3 finalist olmak üzere toplam 18 finalist 1. Aşama’da dereceye girme hakkına sahip olacaktır.

1. Aşama: 07 Nisan – 22 Temmuz 2015 tarihlerini kapsamaktadır. Bu aşamada dereceye giren Oturma–Dinlenme, Depolama-Koruma-Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma, Genç Odası kategorilerindeki finalistlere 3000’er TL; Engelliler İçin Ev Mobilyası kategorisindeki finalistlere ise 6000’er TL ödenecek ve başarı sertifikası verilecektir.

30 Temmuz 2015 tarihinde, 1. Aşama Jüri Değerlendirmesi gerçekleştirilecektir.

2. Aşama: Ağustos- Kasım 2015 tarihlerini kapsamaktadır. Yarışmanın bu aşamasında, 18 finalist proje, MOSDER Üye Firmaları ile eşleştirilerek, prototip üretimi sürecine girilmektedir. Kasım-Aralık 2015 tarihlerinde prototipler üzerinden yapılacak 2. Aşama Jüri Değerlendirmesi sonrasında, her kategoriden (her kategoride 3 finalist proje bulunmaktadır)  bir proje birinci olarak belirlenmektedir.

Bu aşamada, Oturma–Dinlenme, Depolama-Koruma-Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma, Genç Odası kategorilerinde birinci seçilen tasarımların sahiplerine (1. Aşamadaki ödüllerine ek olarak) 3000’er TL; Engelliler İçin Ev Mobilyası kategorisinde birinci seçilen tasarımın sahibine ise 6000 TL ödenecektir.

Mobilyada tasarımın önemini her fırsatta vurgulayan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)’nin yarışma kapsamında attığı önemli adımlardan biri de finalist projelerin tasarım haklarının korunması yönündedir. Yarışma sponsorlarımızdan ‘Adres Patent’ işbirliğiyle, 18 finalist projenin tasarım tescili ücretsiz olarak Türk Patent Enstitüsü’nden onaylatılmaktadır.

3. Aşama: Jüri Değerlendirmesi ve Ödül Töreni aynı gün içerisinde yapılacak olup, detaylı bilgi 1. Aşama sonuçlandıktan sonra açıklanacaktır.

 

Detaylı bilgi için: http://www.mosder.org.tr