Enzo Ferrari – Yarış Pilotluğundan Araba Tasarımcılığına

enzo ferrari tasarım akademi
enzo ferrari tasarım akademi

Enzo Ferrari 18 şubat 1898 de İtalya’nın Modena şehrinde Dünya’ya gelmiş Ferrari otomobillerinin üreticisidir. O dönemlerde yeni yeni rağbet gören yarış sporlarına yeni bir takım kazandırmıştır. Takımının adı İtalyanca Ferrari takımı anlamına gelen scuderia Ferrari dir. Ferrari doğduktan sonra en büyük hayali yarışçı olmaktı. Bunun için çok büyük hayaller kursa da birinci Dünya savaşı patlak verince abisi ve babası askere alındılar.tasarimakademi-enzoferrari5Askerdeyken yakalandıkları grip salgını yüzünden ikisi de hayatını kaybetti. Evin tek erkeği kalan Ferrari de kısa bir süre sonra askere çağrıldı. Başta ufak tefek işler yaptırılan Ferrari daha sonra savaş alanına girdi. O da tıpkı abisi ve babası gibi grip salgınına yakalandı fakat Ferrari yenik düşmedi ve grip salgınını atlatmayı başardı. Ardından evine dönen Ferrari o dönemin kıt iş şartlarında kendine göre iş aramaya başladı. Fiat a başvuruda bulundu fakat yeterli görülmediği için reddedildi. Ardından Alfa Romeo’nun Vespa şirketi için sürüşlere başladı ve kısa bir süre sonra tüm İtalya’da adından sıkça söz ettirmeyi başardı.

UNKNOWN ? Early-1950s: Enzo Ferrari began racing as a youngster in the mid-1910s. After World War I, he started Scuderia Ferrari, the racing team representing the Alfa Romeo brand. He continued as a driver through 1932 before turning his full attention to managing Alfa Romeo?s racing operation. After World War II, in 1947, Ferrari began manufacturing cars bearing his name. He used racing extensively to help with marketing his cars, winning the prestigious 24 Hours of Le Mans at Circuit de la Sarthe in France, to date, 14 times. Since 1950, Ferraris have won the World Formula One championship 15 times with drivers Alberto Ascari, Juan Manuel Fangio, Mike Hawthorn, Phil Hill, John Surtees, Niki Lauda, Jody Scheckter, Michael Schumacher and Kimi Raikkonen. (Photo by ISC Images & Archives via Getty Images)

ENZO FERRARİNİN BULUŞU:

Enzo Ferrari uzun yıllar Alfa Romeo için çalıştıktan sonra bu işten sıkılmaya başladı. Kendi kendine ben bunu istemiyorum benim hayallerim daha farklıydı demeye başlayan Ferrari kendi adını taşıyacak otomobiller üretmek için harekete geçti. Yarışırken kazandığı paranın büyük bir bölümünü bu işe yatırdı ve sonunda ikinci dünya savaşından hemen sonra 1946 yılında kendi adını taşıyan ilk arabaları üretmeyi başardı. Bu arabalar o döneme damgasını vuracak Ferrari 250 ve Ferrari 250 GT idi. Ferrari 1988 yılında öldü. Öldükten sonra Ferrari şirketi tüm dünyadaki etkinliğini hızla arttırdı ve günümüzdeki bir numaralı otomotiv haline geldi.

tasarimakademi-enzoferrari4

Ferrari F80 Supercar Konsepti