Üretken Ofisler İçin Tasarım İpuçları

Ofis Tasarım İpuçları

Doğru ofis tasarımı, çalışanlarınızın verimini arttırır. Ergonomi ,düzen, renk ofisinizdeki her detay üretkenlik için çok önemlidir. Ofisinizdeki verimliliği arttırmak için siz de aşağıda verilen tasarım ipuçlarını okuyarak, ofisinizi daha üretici, daha yaratıcı ve daha mutlu bir yer haline getirebilirsiniz.

1- Düzen her şeydir.

Dağınık olmayan çalışma alanı üreticiliği arttırmaktadır.Düzenli bir görüş alanı insan zihninde mekanla ilgili tüm sıkıntıları bertaraf ederek , odaklanmayı kolaylaştırmaktadır.Mekanın dağınıklığı dikkat dağınıklığına yol açarak ,bazı görüşlerce yaratıcılığa etkisi olmasına karşın “verimliliği” düşürmektedir. Şirket içi politikalarda “Masanı temiz tut” kuralını uygulamak çoğu zaman zor ve kişisel alanlara müdahale şeklinde algılanır. Dağınıklığın birçok sebebinin yanında kağıtlar önemli bir etkendir, kağıt dağınıklığı için tarayıcı ile bilgisayar ortamında çalışmaya teşvik hem kağıt israfını önleyecek hem ofisinizde büyük bir ferahlamaya olanak sağlayacaktır.

Ofis Tasarımları

2- Düzgün oturma sanatı.

Beliniz ağrırken üretken olabilir misiniz? Hiç sanmıyorum! Şimdi 5 dakika ara verin ve sandalyelerinizi yeniden ayarlayın. Sandalyenin masaya oranla yüksekliği çok önemli, sandalyenizi bilgisayar ekranını rahat görebilecek şekilde dik konuma getirin.Tüm gün masa başı çalışanlar olarak doğru masa-bilgisayar ve sandalye ilişkisi sağlıklı boyun,bel, gözlere sahip olmanızı sağlayacaktır. Oturduğunuzda masanızdaki her şey kolay ulaşılabilir olsun.

3- Renklerin etkisi.

Renklerin çalışma üretkenliği üzerinde etkisi olduğu yıllardan beri bilinen bir şey. Renk psikolojisti Angela Wright’ın renk konusunda bir çok araştırması mevcut. Angela Wright’a göre; mavi insan beynini uyaran bir renkken, sarı yaratıcılığı, kırmızı ise tutkuyu arttıran bir renk, yeşilin de yatıştırıcı özelliği mevcut. Sadece renk değil, rengin doygunluğu ve yoğunluğu da üretkenlik üzerinde çok önemli etkiye sahip. Yüksek doygunluğu olan renkler uyarıcı etkiye sahipken, yoğunluğu az olan renkler ise dinlendirici etkiye sahipler.

Ofis Tasarım Boya

4- Doğal ışığın yansımaları.

Araştırmalar gösteriyor ki, doğal ışığın aydınlattığı mağazalarda müşterilerin içeride kalma oranları ışıkla aydınlatılmış mağazalara oranla daha yüksek. Ofislerinizde çalışanlarınızın cam kenarında ya da camlı bir odada bulunmaları üretkenlik için çok önemli. Camların düzenli bir şekilde silinmesi de ayrıca yararınıza olacaktır. Eğer böyle bir şey mümkün değilse, duvardan yansıyan ışık da doğal aydınlatma olarak işinize yarayabilir.

5- Doğadan yardım alın.

Araştırmalar gösteriyor ki, çalışma masanızda bulunan küçük saksılardaki renkli çiçekler üretkenliği arttırıyor, çalışma alanınızda size temiz bir hava ve sağlıklı bir ortam sunuyor. Küçük kaktüslerin bilgisayar ve telefonlardaki radyasyonu emdiğini de unutmayın.Ayrıca ofisinizi havalandırma sistemlerinden ayrılıp doğal havalandırma imkanınız var ise gün içinde taze hava için pencereyi sıcak ya da soğuk demeksizin açıp havanın ofisinizi tazelemesine izin verin.

6- Ortak çalışma alanları.

Herkes bilir ki, ortak çalışma alanları insanların bir arada fikir alışverişinde bulunduğu, sosyalleşmeyi destekleyen ve üretkenliği arttıran ortamlardır. Ancak son araştırmalar bu fikirlerin tam tersini söylüyor. Ortak çalışma alanlarında çalışan insanlar çevresindeki insanlardan çok fazla etkileniyorlar. Özellikle gizlilik konusunda çok fazla ihlal meydana geliyor. Ses kirliliği de ortak çalışma alanlarının sıkıntılarından bir diğeri. Herhangi bir açık ofis gezdiğinizde özel kulaklıkların çok fazla olduğunu görmeniz de araştırmayı doğrular nitelikte. Açık ofiste o anda biriyle iletişim halindeyseniz sizi herkes duyabilir ve bundan rahatsız olabilir. Özel ofis odaları her zaman daha rahat konsantre olmanızı ve işlerinizi yaparken zaman kazanmanızı sağlayacaktır.