Render Programları ve Eklentileri

renderprogramlarıveeklentileri

Render nedir?

Render, bilgisayarda çizilmiş ham 3D modellere ışık, gölge, renk gibi ayrıntıları ekleyip 2D resim haline çevirmektir. Bu işlemi yapan programlara Renderer denir.

 

Günümüzde popüler olan Render motorları;

 

Mental ray

 

Endüstri dünyasında önde gelen, bilgisayar destekli tasarım ve dijital içerik oluşturma alanlarında lider yazılımlar tarafından entegre olarak veriliyor (AutoCAD, 3Ds Max, MAYA, İnventor, Catia, Cinema 4D).

 

VRAY

 

Mimari görselleştirmede en yaygın olarak kullanılan render motorudur. Gelişmiş özellikleri, döküman konusunda yeterli kaynağa sahip olması sebebiyle en çok tercih edilen render motorudur.

 

3Ds max ile bütünlük sağlaması vray i piyasaya sürülmesinin ardından en yaygın render motoru haline gelmiştir.

Başta Autodesk 3ds Max olmak üzere Autodesk VIZ, Autodesk Maya, Rhinoceros, Maxon Cinema 4D ve Sketchup gibi çok sayıda 3D grafik uygulamasına destek verir.

 

Maxwell render

 

Multilight özelliği sayesinde render aldıktan sonra sahnenizdeki ışıkların şiddeti ile oynamanıza olanak veren, en geniş material lib. e sahip render motorlarından biri.

Çoğu kullanıcıya göre en gerçekçi sonuçları verse de render süresi çok uzun sürdüğü için pek tercih edilmiyor. Bu yüzden animasyon için pek uygun değildir, tek tük nesnelerin olduğu sahneler bu motor için idealdir.

Tiraci işler için riskli, render aldıktan sonra gelecek revizyonlar tekrardan saatler harcamanız gerektirebilir.

 

 

Keyshot

 

Bu yazılımı deneyenler insanların yarısı, bu yazılımın kendilerini geliştirmeyeceğini, herşeyin hazır sunulması yaratıcılığı öldürebileceğini söylüyor.

Diğer bir yarısı ise ’böyle bir program yapılmış neden kullanmayalım, hızlı ve gerçekçi çözümler üretmeyelim’ diyorlar.

 

Sonuçta çoğu program kullanıcısı hangi renderer olursa olsun saatlerce renderin bitmesini bekleyip, sonrada  photoshopla zaman kaybediyor. Unutmayın vakit nakittir.

 

Ekşisözlük kullanıcısının yorumu;

https://eksisozluk.com/entry/41975540