Modern Mobilyanın Yaratıcısı Herman Miller

Mobilya ve ev dizaynı konusu, oldukça eski yıllara dayanan köklü bir sektör olarak göze çarpmaktadır. Ağaç ve ürünlerinin ağırlıklı olarak mobilya piyasasına hakim olduğu on dokuzuncu yüzyılın başarından beri hizmet veren Herman Miller firması da bu köklü firmalardan biridir. Daha sonra firmaya ismi verilecek olan Herman Miller’ in damadı 1909 yılında Star Mobilya Şirketinde memur olarak çalışmaktadır. Daha sonra kayınbabasının da yardımı ile çalıştığı firmadan pay almayı başarır ve şirketin en büyük ortağı haline gelir.

tasarimakademi-herman-miller

Dönemin iş adamlarından olan Herman Miller de, damadı D.J De Pree ile giriştiği bu işte büyük başarı sağlamayı başarır. Zaman geçtikçe firma, kendi sektöründe lider konuma ulaşmayı hak eder. De Pree ise kayınpederinin ileri görüşlü bir insan olması, sektörün kalbini başarılı şekilde okuması ve firmayı bu günlere getirmesi için verdiği desteği düşünerek firmanın ismini Herman Miller olarak değiştirir. Zeeland Michigan’ da kurulmuş olan firma Amerikan mobilya piyasasının en saygın markalarından biri haline gelir.

tasarimakademi-herman-miller2

Mobilya Sektörüne Katkıları:

Yirminci yüzyılın ortalarına gelindiğinde Herman Miller ismi modern mobilyacılık ile eş anlamlı olarak kullanılmaya başlanır. Bunun sebebi ise şirketin cesur tasarımlarının yanı sıra dönemin en yenilikçi, mobilya alanında en farklı işleri ortaya koyan şirket olmasıdır. Günümüzde de ileri teknoloji, sağlıklı ev tasarımı ve klasik mobilya dizaynı konularında öncü bir firma olan Herman Miller, döneminin en meşhur tasarımcıları ile çalışarak sektördeki güçlü ismini korumayı başarmıştır.

Özellikle kullanışlı ve dayanıklı sandalyeler ve çalışma masaları ile ev eşyalarının yanı sıra ofis dizaynında da lider firmalar arasında olan şirket, pek çok ülkede başarı ile hizmet vermektedir. Saygın tasarımcıların en rahat sandalye tasarımını oluşturmak üzere kollarını sıvadığı firmada, pek çok sandalye çeşidi müşterilerin beğenisine sunulmuştur.