İstanbul Design Week 5-9 Kasım tarihinde Yeni Mekanı Tepebaşı’nda.

istanbul-design-week-2011-2055884

İstanbul Design Week 2014 tasarım sergileri, konferanslar, atölye çalışmaları ve dünyanın dört bir yanından gelen önemli tasarımcıların katılımıyla 5-9 Kasım 2014 tarihleri arasında yeni mekanı Tepebaşı’nda gerçekleşiyor. İDW 2014 dünyanın başlıca tasarım sergileri, “Yaratıcı Sezon” konseptiyle hazırlanan tasarım projeleri, özel projeler, modern sanat ve video sanat sergileriyle şehre yerleştirilecek enstelasyonlarla sonbahara iz bırakmayı hedefliyor.

 

Geçtiğimiz yıl tasarımcılar için düzenlenen en büyük etkinlik olan Design Miami’de ilk kez görücüye çıkan ve klasik Alman tasarım geleneğini yansıtan Berlin Design Selection sergisi bu kez İstanbul Design Week’te izlenebilecek. Antik el sanatları ve çağdaş kombinasyonlarıyla yeniden yorumlanan gündelik eşyaları, lüks ve kalıcı değerlere dönüştürülmesini izleyicileriyle paylaşan sergi, İstanbulluların da ilgisini çekecek gibi görünüyor.

 

İDW’in bir diğer iddialı sergisi de Islamopolitan… Diğer bir deyişle Islam & Cosmopolitan sergisi İslam mimarisinin kendine özgü stilinden esinlenen tasarımcıların eserlerini bir araya getirirken, geleceği özgün bir bakışla yeniden yorumluyor. Bu serginin küratörlüğünü ünlü tasarımcı Khalid Shafar yapıyor.

 

İstanbul Design Week’e damgasını vuracak olan bir diğer etkinlikse Taze Tasarım adıyla sunuluyor. Proje, Türk tasarımcıları uluslararası yaratıcı endüstri ve tasarım camiası ile buluştururken, ünlü Türk fotoğrafçı Sıtkı Kösemen’in çektiği portreler ve portreleri çekilen Türkiye’nin ünlü tasarımcılarının bu fotoğraflar için yarattığı Çerçeveler, ziyaretçiler için görsel bir şölene imza atıyor. Ayrıca İDW 2014, Beyoğlu’nun çeşitli noktalarına yerleştirilecek enstallasyonlarla şehrin havası değiştirecek.

 

Artık İstanbul Design Week’te gelenekselleşen “Tasarım ve Kent” temasının işlendiği sergide endüstriyel tasarım, teknoloji ve mimari alanında faaliyet gösteren firma ve tasarımcıların yeni ürünleri, özel projeler ve 2014 trendleri izleyicisiyle buluşuyor. Günlük kullanıma dair ve geleceğin tasarımları farklı bir bakış açısıyla sunan sergi, İDW’in en iddialı çalışmaları arasında gösteriliyor.

 

 

Ayrıca İDW 2014 kapsamında Asif Khan, Islamopolitan: Islam & Cosmopolitan sergisinin küratörleri tasarımcı Khalid Shafar ve sanat & tasarım danışmanı Giuseppe Moscatello, Almanya’nın önemli uluslararası tasarım yarışması Green Product Design’nin CEO’su, Berlinli tasarım stüdyolarından Berlinord ve Hillsideout baş tasarımcıları 7 Kasım 2014’te düzenlenecek konferanslarda İstanbullularla buluşuyor.

 

İSTANBUL DESIGN WEEK HAKKINDA

2005 yılında ilk defa, İstanbul’un en tarihi tasarım geçmişi olan Eski Galata Köprüsü’nde hayata geçen İstanbul Design Week etkinliği bu sene 9. yılını yeni mekanı Beyoğlu Tepebaşında kutluyor.

 

İstanbul Design Week tamamen tasarıma adanmış bir hafta olup tasarımcılar için bir vitrin, katılımcı firmalar için ürünlerini ve etkinliklerini uluslararası bir kitleye sunmaları için bir fırsat yaratıyor. Katılımcılar, etkinlik süresince yürütülen sempozyumlar, seminerler ve konferanslar ile tasarımın farklı dallarında birçok yaratıcı fikri yoğun bir şekilde deneyimliyor.

 

dDf (dream design factory) tarafından gerçekleştirilen İstanbul Design Week, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Hürriyet desteği ile idf (internatinal design fairs) tarafından organize edilmektedir.

 

İSTANBUL DESIGN WEEK 2014

 

Tarih:  6-9 Kasım 2014

Saat:   11.00 – 18.30

Yer:     Meşrutiyet Caddesi Tepebaşı Otopark (Pera Palas Yanı)

Bilet Fiyatları: Tam 10 TL / Öğrenci 5 TL