Herşeyi Tasarlayan Adam Karim Rashid

karim-rashid

HER ŞEYİ TASARLAYABİLEN ADAM

Karim Rashid, farklı tarzıyla dikkat çeken endüstri tasarımcısıdır. Kendini herhangi bir konuyla kısıtlamamış: Otelden çöp kutusuna, kıyafetten internet sitesine ve elektronik eşyaya kadar son derece farklı alanlarda başarılı ve bol para getiren işlere imza atmıştır. Farklı olmak en büyük tutkusudur. Genelde işlerine ilk kez bakanlar, dönüp bir kez daha bakarlar, ilginç ve farklı yaklaşımlara sahip bir sanatçıdır.

Mısır asıllı İngiliz tasarımcı Kanada’da lisans, İtalya’da yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra New York’a kendi stüdyosunu açmaya gitmiştir. 1993’ten beri burada tasarımlar yapan deha’nın: I Want To Change The World (Dünyayı değiştirmek istiyorum) adlı bir kitabı vardır. Karim Rashid, yaptığı ürünleri nasıl pazarlayacağını insanların ilgisini nasıl çekeceğini bilen ender Endüstriyel Tasarımcılardan birisi belki de birincisidir.

Karim Rashid, diğer tasarımcılar siyah giydiğinden beyaz ve hatta pembe tonlu renkler tercih ettiğini belirtse de, tasarımlarındaki aşırı renkler ve cıvıllık bir kusur olarak yansımaktadır. Renk tercihlerindeki abartı, kozmetik dışındaki tasarımlarında göze rahatsızlık verebilmektedir. Ayrıca herkesten farklı olmak konusundaki takıntısı aşırıya kaçtığından, başkalarından farklı olsa da, kendi ürünleri gittikçe birbirine benzemektedir.

Tarihten ve doğadan hiç haz etmediğini belirten sanatçı tabulardan ve katı geleneklerden de uzak durmaktadır.

tasarimakademi-karimrashid1

Eserleri:

3000’den fazla tasarımı ve 300 den fazla ödülü olan sanatçının belli başlı tasarımları şunlardır: Umbre, Issey miyake, Prada, Nambe, Magis, Mikasa, Edra, Frighetto, Herman Miller, Foscarini, artemide, idée, bozart, shiseido, giorgio armani, leonardo, nienkamper, yahoo, zerodisegno, copco, method, guzzini vb. birçok marka için tasarımlar yapmıştır, ayrıca İstanbul manzaralı sofra takımları olan morphescape koleksiyonu oldukça dikkat çekmiş ve ödül almıştır.

tasarimakademi-karimrashid3

tasarimakademi-karimrashid2

Genelde Plastik Amorf tasarımlarıyla bilinse de sonraları iç tasarıma yönelen sanatçının Paris’teki barbounia restaurant’ın iç tasarımı ve en önemli çalışmalarından biri sayılan: Atina’daki Semiramis Otel tasarımı şöhretine şöhret katmıştır.