Giuseppe Farina : Son Yüzyılın En İyi Araba Tasarımcısı

GİUSEPPE FARİNA : Son Yüzyılın En İyi Araba Tasarımcısı

tasarimakademi-pininfarinaİtalya’nın Torino kentinde, 30 ekim 1906 tarihinde Dünya’ya gelen Giuseppe Farina cesurluğu ile tanınan ünlü otomobil yarışçılarından biridir. Katıldığı sayısız yarışta geçirdiği tüm kazalardan sağ kurtulmasına rağmen 30 haziran 1966 yılında Fransa’da bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetmiştir. 1950 Britanya GP yarışını birincilikle bitirmiştir. Formula 1 yarışında dünya şampiyonluğu bulunan yarışçının, Maserati ve Alfa Romeo beraber çalıştığı büyük markalardır.

tasarimakademi-pininfarina (5)

Giuseppe Farina tüm yarışçılar gibi güçlü bir iradeye, hırsa ve cesarete sahipti. Tasarımlarında da onun bu karakter özellikleri gözlemlenebilir. Büyük kazalar geçirmiş ama yarışmayı hiç bırakmamıştır. Bu kazalarda yanma, kemiklerde kırılma ve travmalar atlatmış ama hiç bir aksaklık onu yolundan çevirememiştir. Onun hayatta ki başlıca yaşama amacı daha iyi yarışmak ve daha mükemmel tasarımlar yapmak olmuştur.

PİNİNFARİNA:

Giuseppe Farina yarışçı olmakla birlikte dünyaca ünlü bir otomobil tasarımcısıdır. Soyadına sonradan eklettiği Pinin aynı zamanda 1930 yılında İtalya’da kurduğu otomobil tasarım şirketinin adı olmuştur. Pininfarina markası hızla ün kazanmıştır. Bir çok büyük araba markası yeni tasarımlar için Pininfarina’nın yaratıcılığından yararlanmaktadır. Bu markalardan bazıları: Alfa Romeo, Ferrari, Peugeot, Fiat, Cadillac, BMC, Mercedes, Hyundai, Mitsubishi ve Rolls-Royce olarak sayılabilir.

tasarimakademi-pininfarina (1)

1966 yılında Fransa’da öldüğünde çocukları şirketi ele almışlar tasarımlara ara vermemişlerdir. Son yüzyılın tasarım birincisi de yine Pininfarina’ dan çıkan Maserati marka arabadır. Pininfarina markası tasarımlarında güzellik, rahatlık ve işlevselliği ön planda tutar. Başarısının sırlarından biri de bu üçlüyü en iyi şekilde bir araya getirebilmesidir. Teknolojinin en üstününü kullanırken estetiği bir o kadar önemsemesi, markaların neden onu tercih ettiklerini açıklamaktadır. Pininfarina, otomobillerin iç mekan ferahlığına da ayrı bir önem verir. Işık sistemleri ve oturma alanlarının ergonomisi onun için çok önemlidir.

tasarimakademi-pininfarina (3) tasarimakademi-pininfarina (2)