Corradino D’Ascanio – Efsane Vespa’nın Doğuşu

tasarım akademi-vespa
Vespa

Corradino D’Ascanio, 1 Şubat 1891 yılında İtalya’da dünyaya geldi. Havacılık mühendisi olarak tanınan D’Ascanio, yaptığı buluşlarla adından söz ettirmiş ve küresel anlamda haklı bir üne kavuşmuştur.

Normalde havacılık mühendisi olan ve motosikletlere tahammül edemeyen D’Ascanio, tasarladığı yepyeni araçlarla dikkat çekmeyi başarmıştır. Özellikle uçak mühendisliği alanındaki bilgi ve birikimini yeni araçlar tasarlamak için kullanan D’Ascanio, gövdesi olan ve vitesi elden değiştirilebilen iki tekerlerlikli bir araç tasarlamıştır.

İtalyan bilim insanı, motoru da arka tekerleğin üzerine monte etti. 1946 yılının Nisan ayında ilk 15 Vespa, Pontedera’da üretilmiştir. İlk Vespa olarak bilinen araç, çift zamanlı 98cc’lik motoru 4500 devride 3,5 beygir güç üretebiliyordu. Ayrıca bu araç, üç vitesli olup saatte 60 km’ye kadar ulaşabilmesiyle biliniyordu.

Corradino D’Ascanio - Vespa
Corradino D’Ascanio – Vespa

Tasarladığı araçlar başkalarına benzemiyordu

D’Ascanio tarafından tasarlanan iki tekerlekli ulaşım aracı, gürültülü motosikletlere hiç benzemedi ve zarif yapısının dışında orijinal oluşuyla da takdir topladı. Bu tasarımlar aynı zamanda İtalya’nın “Vespa ülkesi” olarak tanımlanmasına sebep olmuş, popüler filmlere de konu haline gelmiştir.

Corradino D’Ascanio - Efsane Vespa
Corradino D’Ascanio – Efsane Vespa

Her kesimden insanın ilgisini çeken araçlar, 7’den 70’e kullanılır hale gelmiştir. İşe gitmek isteyenler, gezmeye çıkmak isteyenler, en akılcı çözümü Vespa kullanmak olarak tanımlamıştır. Öte yandan Vespa, yaygınlaştıkça, sadece bir “scooter” değil, aynı zamanda bir yaşam felsefesi olmuştur.

Uzun yıllar sosyal bir fenomen olan ve İtalyan toplumunu derinden etkileyen Vespa, ticari bir başarının ya da bir buluşun önüne geçmiştir. 60 ve 70’li yıllarda gençliğin büyük ilgi gösterdiği araç, benzersiz tarzıyla da uzun yıllar piyasada yer edinmiştir. Her daim imajı tazelenen ulaşım aracı, 6 Ağustos 1981 yılında yaşamını yitiren Corradino D’Ascanio ismiyle özdeşleşmiştir.