Charles – Ray Eames – 20. Yüzyılın En Başarılı Tasarımcı Çifti

Charles Eames denilince akla genellikle koltuk, kanepe, sandalye ve benzeri oturma grupları imalatı yapmış olan 20. yüzyıl mucidi akla gelmektedir. Oysa Eames bunların ötesinde daha birçok alana yönelik çalışmaları ile de dikkat çekmiş ve zamanının fenomen insanlarından birisini oluşturmayı başarabilmiştir. Üstelik bütün bu başarıları üzerine hakkında bir film çekilerek biyografik çalışma olma özelliği taşıyan bu sinema yapıtında enine boyuna yaptıkları çalışmalar, ilgi alanları işlenmektedir. Eşi Ray Eames ile sürekli çalışmalarını ortaya koyarak endüstri sektörüne, grafik animasyon çalışmalarına da ilgi duyarak adeta bir bilim insanı hüviyeti ile hareket etmiş bulunmaktadır.

tasarimakademi-charles-eames (1)

tasarimakademi-charles-eames (2)

Yapıtlarıyla Charles-Ray Çifti

Charles Eames – Ray Eames çifti mobilya alanına özellikle ayrıca ilgi duyarak bu alanda dünyaca ünlü Eames House adındaki mobilya dekorasyonu üzerinde başarı elde etmeyi başarabilmişlerdir. Bu ünlü çalışmaları dolayısıyla kendilerine 1979 yılında 20. yüzyılın en başarılı tasarımcısı ödülü verilerek üstün başarı ödülüne layık görülmüş bir bilim adamı ve sanatçı olma özelliğine sahip bulunmuştur. Günümüzde de halen birçok ev dekorasyonunda çiftin yapıtları uygulanarak düzenlenen yaşam stillerinde yapıtın izleri halen sürmektedir. Bunun dışında yine önemli olarak Powers of Ten adını alarak şezlonglar, sofa ve divan grubundan oluşan mobilya tasarımını da yansıtarak önemli başarılara imza attığını bir kez daha kanıtlamayı başarabilmiştir.

Bu çalışmaları boyunca daima yenilikler sunmaya çalışarak etkilendiği Doğu kültürünü özellikle bu sanatında birçok ahşap malzemelere yer vererek kanıtlamış bulunmaktadır. Bunun en önemli yansımasından birisi de kuşkusuz ki Ottoman Lounge Chair olarak bir zamanlar saraylarda da kullanılmış şark köşelerinin dekorasyonunu yansıtmayı başarmış bulunarak ortaya Batı-Doğu sentezli birbirinden farklı mobilya ürünleri ve dekorasyon stilleri çıkarabilmiş özgün bir sanatçı olarak 20. yüzyılın önde gelen simaları arasında yerini almıştır.

tasarimakademi-charles-eames (3)