Araçlara ve Robotlara Yönelik Yeni Tasarlanmış Trafik Lambaları

Trafik lambaları, yuvarlakların içinde ki üç tane farklı renkten oluşur ve tüm dünya da trafiğin akışını yönlendirecek şekilde yoğun bir şekilde çalışırlar. Evgeny Arinin bu harika tasarımı, çok etkili ve doğru bulunuyor. Fakat Rus endüstriyel tasarımcılar, mevcut trafik işaretlerinin daha açık ve yönlendirici olduklarına inanıyorlar. Bunu göz önüne alarak, alternatif bir şey yaptılar; işaret levhalarını, büyük okları, keskin simgelerini ve yol kurallarını sesli bir şekilde ifaden bir LED ekran.


Arinin tasarımı hala taslak halinde ( ve bu yılki Lexus Tasarım Ödüllerin de finalist) fakat bu spot ışıklarının işaret levhaların da gözden kaçan birkaç şey var. 105 yıllık bir tasarım olan trafik lambalarının nadiren de olsa kendi başına çalıştığını düşünün. Yol çalışmalarında, okul geçişlerinde sürücüleri yönlendiren sağ veya solu gösteren her hangi bir kırmızı ışık olmadığı zaman, bunu fark edebilmek için çok çaba sarf ediyorlar. Sürücüler kavşak ve dört yol ağzına geldiklerinde, tüm bunları kendileri fark etmek zorunda kalıyorlar. Yakında sürücüsüz taşıtlar da olacak. Teknoloji, sonsuz bir ufuk çizgisi gibi, bu dönem tasarımcılar için, kavşak levhalarının tüm bu bilgileri ile daha net olarak nasıl iletişim kurabileceğini yeniden düşünebilmeleri için ideal bir zaman.

Arinin’in tasarımı, iki ya da daha fazla işaret levhası ile bulabileceğiniz kavşak göstergelerini tek bir sinyalde birleştiriyor. Kavşaklar da, her işaret belirgin bir şekilde olmalı; dört yol ağzı bağlantıları çapraz şekilde (dört yol ) belirlenir. Trafik kuralları, sağa dönebileceğinizi ancak düz gidemeyeceğinizi söylüyorsa, yukarı doğru işaret eden çubukta ki kırmızı bir blok ile sağ eğik yeşil bir ok gösterecektir. Pratik bir şekilde hareketler ile ne yapacağını söylüyor.“ Sürücüler ışıkları anlamak için daha az zaman harcamalılar,” diyor Arinin ve bu süreçte bütün ışıklar aynı renkte kalabilmeli. “ Bu da sürücüyü tamamen yeni bir tasarıma zorlanmamış olacak.”

Ciddiye alınmak gerekirse, yeni bir trafik ışığı tasarımı okunabilirlik açısından, mevcut nitelikteki tasarımların üstünde olmalı ya da standarttan daha fazlasını sağlamalı. Görsel duyarlılık ya da belirli bir mesafeden okunabilme yeterliliğine sahip olmalı. “Kullanımda olan trafik ışıkları yönlendirme açısından iyi bir iş çıkarıyor ve birçok insan bunun nasıl kullanıldığını biliyor.” Diyor, nesne tanımayı geliştiren NYU( New York Üniversitesi) Psikologu Denis Pelli. “ Ancak, Arinin’in tasarımı, sola döneceğin zaman ikinci bir uyarıyı veriyor olması açısından daha kullanışlı görünüyor. Bu çok kullanışlı bir bütünleşme.” Pelli, Arinin’in tasarımının diğer birkaç özelliğini daha beğendiğini söylüyor, numaralandırılmış geri sayım sistemi ile birlikte kırmızı Xs ile hız limitini gösteren sistemin olması gibi. New York gibi şehirlerde, devlet seviyesin de yasal olmasına rağmen, birçok kavşakta kırmızı ışıkta sağa dönüş yasak, Arinin’in bu cesur tasarımda sinyallerin hepsinin bir arada olması sürücülerin kavşaklara yaklaşırken ne tür durumlar ile karşılaşacağını daha hızlı fark etmelerine yardımcı olabilir.


Otonom araçların, trafik ışıkları ile daha yakından bağlantıda olmaları gerekiyor. ( En azından tüm araçlar otonom olana kadar; bir birleri ile iletişim halinde olabilirler.) Bu iki yöntemden bir tanesi gerçekleştirilebilir: kameralar vasıtası ile birbirine bağlı araçlar veya akıllı sensörler ile donatılmış trafik ışıklarıyla. İkinci seçenek dört dörtlük değil. “ Eğer sadece kamera kullanırsan, güneş görüş alanın da batarsa biz insanları yaptığı gibi kameraları da kör edebilir diye düşünüyorum. “ diyor Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki otonom sürüş araştırması başkanı Raj Rajkumar. Eğer ilk seçenek uygulanırsa da bir yedekleme gerektirebilir. Otonom bir araç cadde de giderken bir sensör sistemi kapanırsa, muhtemelen aracın kamerayı tekrar etkinleştirmesi gerekecektir. Bu durumda, Rajkumar, büyük ve dikkat çeken görsellerin, küçük renk dairelerine göre daha güvenilir olabileceğini söylüyor.

Kurumsallaşma şuan biraz uzak olabilir, Rusya’daki imalatçılar, belediyenin bu programa izin verebilmeleri için öncelikle pilot programa izin vermesinin gerektiğini söyledi. Bu aşamadan sonra, devlet bünyesinde ki standartlara ve her duruma uygun olduğuna dair lobi uygulanması gerekiyor. Eğer yeni olan bir tasarımınız, eski bir sistemin yerini alacak olursa, yapılacak olan şeylere kanıtlanılmaması gerekiyor.

 

Kaynak: A Newfangled Traffic Light Built for People and Robots